Kredyt hipoteczny a wkład własny. Na co zwrócić uwagę?

Zakup wymarzonej nieruchomości często wiąże się z koniecznością ubiegania się o kredyt w banku. Wśród najbardziej popularnych form dostępnych na rynku, szczególną pozycję zajmuje kredyt hipoteczny. Jego uzyskanie wiąże się jednak najczęściej z obecnością posiadania wkładu własnego, który jest zależny od wartości upragnionego domu czy mieszkania. Obecne warunki bankowe właściwie przekreślają kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, co dla wielu ludzi staje się nie lada problemem. Nie inaczej jest przy sprzedaży nieruchomości. Te obciążone hipoteką bądź innymi formami pożyczki bankowej są wyzwaniem dla sprzedających, głównie ze względu na fakt, iż mało kto chce rozpoczynać życie w nowym miejscu od spłat zobowiązań poprzednich właścicieli. Istnieją jednak firmy, które zajmują się zakupem „problematycznych” nieruchomości za gotówkę. Jedną z nich jest SzybkaTransakcja.pl, o której więcej można dowiedzieć się na stronie: https://szybkatransakcja.pl/. 

Czy jest możliwy kredyt bez wkładu własnego?

Decydując się na zakup nieruchomości z kredytem dobrze jest mieć świadomość, że do  kredytu hipotecznego wkład własny jest czynnikiem niezbędnym. Nawet, jeśli zdolność kredytowa przewyższa wnioskowaną kwotę, bez zgromadzonych środków własnych uzyskanie pomocy od banku jest po prostu niemożliwe. Tu warto nadmienić, czym właściwie jest wkład własny. W ogólnym skrócie jest to określona kwota pieniężna, która leży po stronie kredytobiorcy. W ostatnich latach minimum, jakie musi zgromadzić osoba chcąca uzyskać kredyt hipoteczny stale się zwiększa, co jest powiązane ze wzrostem wartości nieruchomości na polskim rynku. Samą wartość minimalną określa KNF. Wkład własny kredyt hipoteczny to pojęcia, które nierozerwalnie połączone są ze sobą. Jeszcze do 2015 roku kredyt hipoteczny bez wkładu własnego był w jakimś stopniu dostępny, jednak po zmianie przepisów bankowych i zaostrzeniu pewnych procedur, obecnie taka sytuacja nie ma miejsca. 

Ile wkładu własnego trzeba posiadać, aby kupić wymarzone mieszkanie lub dom?

Parę lat temu wkład własny, o ile w ogóle był potrzebny wynosił zwykle ok 10 procent wartości wybranej nieruchomości. Obecnie rekomendację się zmieniły, doprowadzając tym samym do wielu problemów dla przeciętnych Kowalskich. Ile wkładu własnego trzeba mieć? Otóż minimum 20 procent danej wartości, co przy cenach współczesnych domów i mieszkań, często okazuje się olbrzymią, niemalże nierealną kwotą. Przykładowo, w przypadku zakupu mieszkania w stolicy o metrażu ok. 50 metrów kwadratowych, przy średniej cenie oscylującej w granicy 11600 zł/m2, wkład własny kredytu hipotecznego wynosi prawie 116 tysięcy złotych. Można więc łatwo obliczyć, jakie środki należy posiadać, gdy mowa o zdecydowanie większym mieszkaniu czy domu. Mało jednak kto dysponuje takimi finansami, dlatego zakup nieruchomości na kredyt jest wciąż nie lada wyzwaniem. 

Jeśli dochodzi do transakcji przy obecności biura nieruchomości zakup wymarzonego mieszkania czy domu okazuje się jeszcze większym wydatkiem. Do ceny należy bowiem doliczyć prowizje biura nieruchomości. Wracając jednak do tematu, wkład własny do kredytu hipotecznego to obowiązek każdego kredytobiorcy. Co prawda, pomimo rekomendacji zdarzają się banki, które nadal wymagają posiadania środków na poziomie 10 procent wartości nieruchomości, jednak stają się one coraz większą rzadkością i być może w najbliższym czasie, wkład własny zostanie wyrównany we wszystkich instytucjach. 

Co jednak prawnie dzieje się z wkładem własnym? Na jakie cele zostaje przeznaczony?

Jak zostało już wspomniane powyżej, kredyt hipoteczny a wkład własny to dwa nierozerwalne elementy, pozwalające na zakup danej nieruchomości. Mało jednak kto zastanawia się, co właściwie dzieje się ze środkami wpłacanymi do banku przez kredytobiorcę. Odpowiedź na to pytanie jest jednak banalnie prosta: środki te przeznaczone są dla sprzedającego i odliczane od ogólnej kwoty transakcji. Warto tu nadmienić, iż wkład własny nie zawsze musi oznaczać gotówkę. Coraz częściej taką formą staje się np. działka, na której nowa nieruchomość ma stanąć, środki wydane na budowę czy wykończenie bądź też oszczędności zebrane w ramach IKE lub IKZE bądź inne, dodatkowe ubezpieczenie. Wszystko, co pozwala na wprowadzenie jakiejkolwiek wartości przy danej umowie. 

Jak widać mając w pomyśle kredyt hipoteczny, wkład własny można wnieść na kilka różnych sposobów. Daje to szansę osobom, nie dysponującym gotówką. Często również szybka sprzedaż posiadanej już nieruchomości pozwala na zgromadzenie właściwego kapitału. Choć sprzedaż domu czy mieszkania nie przebiega tak szybko, jak by się chciało, są firmy, zajmujące się skupem nieruchomości za gotówkę. 

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie