Czym jest sprzedaż mieszkania ze służebnością i dlaczego warto o niej wiedzieć?

Służebność mieszkaniowa jest pojęciem prawnym, który dosyć często pojawia się w rozmaitych ogłoszeniach o sprzedaży nieruchomości (zarówno mieszkań, jak i domów). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym właściwie jest to zjawisko i jak może wpłynąć na los zakupionego lokum. Warto więc przybliżyć termin, bowiem dożywotnia służebność mieszkania a sprzedaż mieszkania mogą być ze sobą powiązane i stanowić nie lada problem dla nabywcy.
Mieszkanie ze służebnością jest na pozór klasycznym mieszkaniem. Zwykle, poza ceną, niczym nie różni się od innych ofert dostępnych na rynku. Różnica polega jednak na tym, iż taki lokal posiada tzw. służebnika, a więc osobę, która dożywotnio może je zamieszkiwać. Służebność mieszkaniowa zaliczana jest bowiem do jednych ze służebności osobistych – a więc pewnego rodzaju umowy uregulowanej prawnie, na mocy której właściciel lokalu przekazuje w dożywotnie użytkowanie dom, jego piętro, mieszkanie czy wydzielony pokój osobie wskazanej z imienia i nazwiska. Najczęściej jest to członek rodziny – ojciec, matka, syn czy wnuk. Taka prawna umowa przekazuje część własności w jego ręce, co skutecznie może odstraszać potencjalnych nabywców nieruchomości. Co ważniejsze, służebnika nie można się pozbyć aż do jego śmierci, chyba, że sam w asyście notariusza prawnie zrzeknie się swoich przywilejów. Czy więc mieszkanie ze służebnością można sprzedaż? Oczywiście, że tak, choć nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Zobacze także: Zniesienie współwłasności nieruchomości


Dożywotnia służebność mieszkania a sprzedaż mieszkania.
Sprzedaż lokalu objętego prawem służebności nie należy do najłatwiejszych. Problemem jest bowiem służebnik. Mało kto decyduje się na zakup nieruchomości wraz z dożywotnim lokatorem. Na szczęście na rynku istnieją firmy, które w profesjonalny sposób zajmują się skupem mieszkań ze służebnością. Co jednak, gdy nie ma w pobliżu takiego przedsiębiorstwa? Sprzedaż mieszkania ze służebnością można przeprowadzić samemu. Oczywiście wartość danej nieruchomości będzie zdecydowanie niższa niż takiego samego lokalu bez „dodatkowego lokatora”. Co więcej, taka forma sprzedaży wiąże się z koniecznością uzyskania zgody na samą sprzedaż od służebnika.


Dożywotnia służebność a sprzedaż domu – szczegóły.
Zakup nieruchomości często wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. Najczęściej mowa o produktach hipotecznych, stanowiących najkorzystniejsze zabezpieczenie dla banków. Niestety, gdy mowa o nabywaniu lokalu ze służebnością problem pojawia się na etapie wypełniania wniosku. Niewiele bowiem instytucji bankowych decyduje się na udzielenie wysokiego kredytu osobie, która planuje zakup domu z lokatorem. W razie jej niewypłacalności, bank może zająć taką nieruchomość, jednak nie ma podstaw prawnych, aby pozbyć się służebnika. Dlatego dożywotnia służebność a sprzedaż domu są tak bardzo ze sobą powiązane. Trudniej więc znaleźć nabywcę, który będzie posiadał wystarczające zaplecze finansowe do tak dużej inwestycji. Tu z pomocą mogą przyjść wspomniane powyżej firmy, zajmujące się skupem „problematycznych” nieruchomości.


Sprzedaż domu z dożywotnią służebnością – podsumowanie.

Wszystkie niejasności czy spory związane ze służebnością regulowane są przez Kodeks Cywilny. Ponadto wpis o takim zjawisku znajduje się w III dziale księgi wieczystej nieruchomości, dlatego nie ma fizycznej możliwości zatajenia tego faktu przed potencjalnym nabywcą. Sama służebność może zostać anulowana przez zrzeczenie się służebnika. Jak podają statystyki wiele takich sytuacji ma miejsce już po kilku latach. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną, istotną rzecz. Służebność mieszkaniowa niezależnie od rodzaju nieruchomości obniża w znaczący sposób jej wartość, co dla potencjalnych inwestorów jest doskonałą wiadomością. Gdy w planach pojawia się długoterminowa inwestycja, takie rozwiązanie jest idealną okazją. Służebność wygasa wraz ze śmiercią służebnika, nieruchomość nie traci na wartości a zakup za część jej rynkowej kwoty pozwala na oszczędności. Dobrze zatem rozważyć sprzedaż domu czy mieszkania. Gdy potrzeba jest szybkiej gotówki warto zwrócić się do specjalistycznych firm jak np. SzybkaTransakcja.pl, która specjalizuję się w tego typu transakcjach. Firma ta ponadto oferuję usługi skupu mieszkań, skupu udziałów w nieruchomości czy skupu nieruchomości z problemami.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie