Darowizna jest nieodpłatnym przekazaniem danego składnika majątku na rzecz drugiej osoby. Wraz z dokonaniem tej czynności powstaje obowiązek podatkowy pod postacią podatku od spadków i darowizn. Konieczność zapłaty podatku bardzo często zniechęca do przekazywania majątku w ten sposób. Jest to bowiem stosunkowo wysoki podatek, a jego stawki wahają się od 3% do 20% części darowizny przekraczającej kwotę wolną od podatku.
Wyróżnienie 3 grup podatkowych
W chwili gdy sporządzana jest umowa darowizny i sporządzany jest podatek od darowizny wyróżnia się 3 grupy podatkowe.
Grupa I, w jakiej ustalany jest darowizna podatek to grupa do jakiej należą:
małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz teściowie. Kwota wolna od opodatkowania w tej grupie, gdyby przyznana została darowizna od rodziców wynosi 9637 złotych.
Grupa II obejmuje zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków oraz małżonków rodzeństwa małżonków i małżonków innych zstępnych. Tutaj zgłoszenie darowizny jaką jest na przykład darowizna mieszkania nie musi występować do kwoty 7276 złotych.
Grupa III to inni nabywcy, gdzie darowizna bez podatku jest możliwa do kwoty
4902 złotych.
Nasza firma SzybkaTransakcja zajmuje się szybkim kupnem mieszkań otrzymanych w darowiźnie. W tym celu wypełnij formularz kontaktowy a propozycję cenową dostaniesz od Nas w ciągu 24h.
Jakie osoby wliczają się do grupy O?
Warto wiedzieć, że w ramach pierwszej grupy wyróżnia się jeszcze grupę 0.
W jej skład wchodzą: małżonek, zstępni tacy jak syn, córka, wnuki oraz prawnuki,
wstępni – matka, ojciec, dziadkowie, rodzeństwo, ojczym i macocha. Osoby nie należące do podanej grupy w wypadku otrzymania darowizny przekraczającej powyżej podane kwoty wolne muszą zapłacić z tego tytułu odpowiedni podatek do Urzędu Skarbowego.
Do tego właśnie obliguje ich umowa darowizny, a podatek od darowizny jest obowiązkowy. Darowizna w najbliższej rodzinie, a więc w grupie 0 uprawnia do tego, aby od darowizna podatek być zupełnie zwolnionymi. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że jeśli darowizna od rodziców przekroczyła 9637 złotych, to należy to zgłosić do właściwego Urzędu Skarbowego, a także dokładnie udokumentować zgłoszenie darowizny – aczkolwiek gdy kwota ta jest niższa od wskazanej, to wtedy nie trzeba zgłaszać podatku. Jeśli następuje darowizna mieszkania lub inna to w przypadku wartości większej niż 9637 złotych darowizna bez podatku występuje jedynie wtedy, gdy podatnik zgłasza fakt nabycia majątku.
Niezgłoszenie nabycia majątku przez osobę, która ma taki obowiązek skutkuje tym,
że darowizna podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Wtedy, w najbliższej rodzinie pojawia się konieczność złożenia deklaracji i zapłaty podatku. Aczkolwiek, obowiązek zgłoszenia nabycia majątku przez osoby zwolnione oraz złożenia deklaracji przez pozostałych podatników wyłączony jest w przypadku gdy umowę darowizny sporządził notariusz.
Warto wobec tego poznać wszystkie szczegóły związane z przyznawaniem darowizny,
by niczego nie pominąć w kwestiach opodatkowania.
Koniecznie zobacz nasz ostatni wpis – Zadatek a Zaliczka – czym się różnią?