Jak sprzedać mieszkanie będąc za granicą? 

„Sprzedam mieszkanie online” – takie ogłoszenie to nie abstrakcja. Plan jest możliwy do zrealizowania, jeśli tylko znajdziesz firmę skupującą mieszkania i wyznaczysz pełnomocnika, który podpisze akt notarialny w Twoim imieniu. Wyjaśnimy Ci, jak sprzedać mieszkanie będąc za granicą: czytaj dalej!

Sprzedaż mieszkania online –  czy to w ogóle możliwe?

Przede wszystkim, nieruchomość sprzedać można bez względu na miejsce zamieszkania. Według prawa, za transakcję rozliczysz się po prostu na prawie polskim. Inna sprawa to znalezienie osoby, która na taką transakcję się zgodzi: najtrudniejsze jest w tym przypadku celowanie w osoby prywatne, a najłatwiejsze: w skupy.

Dlaczego? Przede wszystkim, najemcy kierują się innymi uczuciami, niż deweloperzy. Podczas gdy dla tych pierwszych ważny jest wygląd mieszkania i odczucia, jakie wzbudza, dla tych drugich – największe znaczenie ma wartość rynkowa. Deweloper nie musi oglądać mieszkania z każdej strony, by stwierdzić, czy jest warte jego uwagi: pod uwagę bierze głównie metraż, czy lokalizację. Celując w skupy mieszkań, oszczędzasz więc sobie konieczność organizowania pokazów mieszkania za pośrednictwem znajomych, którzy są na miejscu w Polsce.

O ile prywatne osoby wolą też załatwiać wszystko „od ręki”, skupom mieszkań obojętne, czy przejdą z Tobą przez większość procesu przez Internet, czy na żywo. Zależy im na płynnej transakcji i jasnej komunikacji. Jeśli są zdecydowani – to są, i kupią mieszkanie bez względu na to, gdzie się znajdujesz.

Znajdź zatem skup mieszkań z Polski. Nie celuj w wynajem – do tego znacznie lepiej mieć osobę (np. pośrednika), która stale będzie na miejscu.

Jak sprzedać mieszkanie będąc za granicą krok po kroku?

Po pierwsze, znajdź biuro nieruchomości online. Posłużyć możesz się frazami „sprzedam mieszkanie online” czy „sprzedam mieszkanie zza granicy”. Wpisując je w Google, trafisz na posty osób, które zmagały się z takim samym problemem, co Ty – i zobaczysz, które firmy zdecydowały się podjąć z nimi współpracę.

Po znalezieniu potencjalnego kontrahenta wyznacz pełnomocnika. Możesz wybrać pomoc bliskiej Ci osoby albo skorzystać z usług agenta nieruchomości, który w ramach sporządzonej umowy za określoną opłatę zadziała w Twoim imieniu. Jeśli nie masz osoby, której dostatecznie ufasz, druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza: doświadczony, zbierający dobre opinie agent nie „rozpłynie się w powietrzu” po przejęciu gotówki, co jest całkiem możliwe w przypadku fałszywych przyjaciół.

Zobacz, jak sprzedać zadłużoną nieruchomość?

Pełnomocnictwo do reprezentacji przy sprzedaży

W przypadku sprzedaży mieszkania udzielasz wybranej osobie pełnomocnictwa szczegółowego, w którym powinieneś zawrzeć informacje dotyczące kwoty sprzedaży i rodzaju sprzedawanej nieruchomości. W dokumencie zamieść też zapis, uprawniający pełnomocnika do reprezentowania Cię w kontaktach z urzędami.

Jeśli nie wiesz, jak załatwić taką formalność, udaj się do prawnika w swoim kraju – sporządzi dokument za Ciebie, wprowadzając do niego wpisy, które zabezpieczają Twój interes. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z agentem nieruchomości, ten sporządzi umowę samodzielnie: bez potrzeby angażowania w sprawę nikogo z zewnątrz. Wystarczy, że wydrukujesz ją w dwóch egzemplarzach, podpiszesz i wyślesz kurierem – potem należy już tylko czekać na list z oryginałem podpisanym przez drugą stronę.

Wizyta u notariusza

Następnym krokiem jest umówienie wizyty u notariusza pomiędzy Twoim pełnomocnikiem a kupującym, którym jest np. biuro nieruchomości. W tym momencie niezwłocznie zgromadź niezbędne dokumenty i prześlij je do pełnomocnika, tak, by mógł przedstawić je urzędnikowi.

Bez obaw: większość z nich zdobędziesz przez Internet, za pośrednictwem portalu ePUAP. Dokumenty, które musisz załatwić w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą, dotyczą wyłącznie mieszkań ze spółdzielni oraz nieruchomości objętych hipoteką. W obydwu przypadkach musisz zgłosić się listownie lub mailowo do odpowiednich instytucji z prośbą o zaświadczenia. Jeśli Twój pełnomocnik jest już gotowy na sfinalizowanie transakcji, możesz poprosić o przesłanie dokumentów bezpośrednio na jego adres: to zaoszczędzi czas.

Czy da się uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania?

Finalizacja transakcji

Po podpisaniu aktu notarialnego prześlij klucze kurierem lub, jeśli masz taką możliwość, przekaż je za pośrednictwem zaufanej osoby, która znajduje się w Polsce. Przed Twoim pełnomocnikiem stoi teraz ostatnie zadanie: sporządzenie protokołów zdawczo-odbiorczych. Pamiętaj, że jeśli nie upoważnisz w pełnomocnictwie wybranej osoby do przekazania nieruchomości, nie będzie miała do tego prawa: zawrzyj w dokumencie zapisy umożliwiające zarówno sprzedaż, jak i zdanie lokalu.

Sprzedaż mieszkania online jest możliwa: wymaga tylko kilku dodatkowych formalności. To, że ani na moment nie musisz opuszczać kraju, w którym się znajdujesz, powinno Cię jednak przekonać do przebrnięcia przez urzędowe sprawy!

 

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie