Jak szybko i bezproblemowo sprzedać udziały w mieszkaniu?

Udziały w mieszkaniu własnościowym lub spółdzielczym to częste zjawisko. Nieruchomości są przekazywane w formie spadku lub darowizny kilku osobom, a tym samym nowi właściciele stają się posiadaczami części ułamkowych w lokalu mieszkalnym. Sprzedaż całej nieruchomości opiera się na zgodnym połączeniu wszystkich udziałów i równie zgodnym przeprowadzeniu sprzedaży. Jednakże możliwa jest również sprzedaż udziału w nieruchomości przez jednego współwłaściciela.

W celu pozbycia się niechcianego udziału można skorzystać z oferty skupu nieruchomości. Firma zajmuje się skupem udziałów, mieszkań oraz wielu innych nieruchomości. Proces sprzedaży przebiega błyskawicznie i gotówka zostaje wypłacona natychmiast po sfinalizowaniu transakcji.

Posiadanie i sprzedaż udziału w nieruchomości

Posiadanie udziału w mieszkaniu jest opłacalne wówczas, gdy mieszkanie przynosi korzyści wszystkim współwłaścicielom. O ile sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela jest możliwa, o tyle wynajem, bądź innego rodzaju działalność zarobkowa na lokalu wymaga zgody wszystkich udziałowców. Nie mniej, jeśli w pozytywnym klimacie mieszkanie jest rozdysponowane, to każdy członek zarządzający swoim udziałem ma zyski.

Problem zaczyna się wówczas, gdy strony są ze sobą skłócone, a każdy udziałowiec chce inaczej rozporządzić nieruchomością. Zanim nastąpi trudny do załagodzenia konflikt warto zastanowić się nad sprzedażą całej nieruchomości lub zniesieniem współwłasności. W trybie notarialnym jest to najłatwiejsze do przeprowadzenia, ale wymaga pełnej zgody. W innym przypadku pozostaje tryb sądowy, który trwa długo i przebiega zazwyczaj dość gwałtownie. Jednakże osiągnięcie celu powoduje możliwość sprzedaży mieszkania i podział między uprawnionymi udziałowcami.

Sprzedaż udziału w mieszkaniu spółdzielczym

Mieszkanie spółdzielcze stanowi ograniczone prawo własności. Tym samym sama sprzedaż całej nieruchomości musi być zatwierdzona przez spółdzielnię mieszkaniową. W przypadku odziedziczenia lub darowizny lokalu kilku osobom, udziały określane są, jako części ułamkowe, ale także one podlegają pod nadzór spółdzielni. Pamiętać trzeba, że tu nie obowiązuje sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela. W takim przypadku sprzedaż udziału w nieruchomości obarczona jest prawem pierwokupu.

Oznacza to, że współwłaściciel lokalu może sprzedać udział, według własnej woli. Może wybrać nabywcę i porozumieć się z nim w kwestii ceny. Jednakże prawo pierwokupu zakłada, że bez porozumienia z uprawnionymi do niego współudziałowcami taka umowa sprzedaży byłaby nieważna. Jeżeli jednak pozostali współwłaściciele nie roszczą sobie prawa do pierwokupu sprzedaż udziałów w nieruchomości jest realna. 

Jak każda umowa w przypadku nieruchomości, również umowa sprzedaży udziału w nieruchomości musi zostać opatrzona odpowiednim aktem notarialny. Kompletując dokumentację do aktu notarialnego niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia spółdzielni mieszkaniowej o sprzedaży.

Jak szybko sprzedać udział w mieszkaniu?

Inwestycja w udziały na rynku nieruchomości nie jest zbyt popularna. Nabywcy obawiają się konsekwencji posiadania tylko części mieszkania. W takiej sytuacji znalezienie kupca na udział w nieruchomości może bardzo długo trwać. Ogłoszeń typu: „sprzedam udział w nieruchomości” jest wiele i rzadko zyskują odzew.

Mając na uwadze szybką sprzedaż udziałów w nieruchomości trzeba znaleźć nabywcę, który spełni trzy podstawowe warunki. Będzie kupcem potrafiącym pomóc przebrnąć przez wszystkie formalności, będzie miał środki na bezzwłoczne uregulowanie należności oraz da poczucie bezpiecznie przeprowadzonej transakcji.

W związku z tym najskuteczniejszą formą sprzedaży udziałów w nieruchomości jest skorzystanie z oferty firmy skupującej mieszkania. Działanie w myśl zasady: szybko, wygodnie i bezpiecznie jest główną zaletą tej opcji. Sprzedaż udziału w nieruchomości odbywa się w dużej mierze przez internet i w przeciągu kilku dni właściciel udziału może cieszyć się gotówką ze sprzedaży udziału w nieruchomości. Ważne jest, by skontaktować się przez odpowiedni formularz kontaktowy lub telefonicznie i dokładnie określić przedmiot transakcji. Nieistotne, czy będzie to sprzedaż udziałów w nieruchomości, czy sprzedaż mieszkania, domu lub działki firma oferująca skup nieruchomości za gotówkę  każdą ofertę potraktuje indywidualnie.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie