Licytacja komornicza. Jak jej uniknąć?

Posiadając długi i będąc jednocześnie właścicielem mieszkania należy się liczyć z widmem sprzedaży mieszkania przez komornika. W procesie dochodzenia zobowiązań wierzyciele po wielu próbach odzyskania pieniędzy sięgają po ostateczne rozwiązanie, czyli aukcje komornicze. Proces zajęcia mieszkania w przypadku długu mieszkaniowego oraz zadłużenia z innych tytułów jest taki sam. Na nieruchomość zostaje nałożona hipoteka, a w ostateczności komornik przeprowadza licytację. W międzyczasie dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie firmy skupującej nieruchomości, jak SzybkaTransakcja.pl, która chętnie pomoże oferując skup nieruchomości z problemami.

Komornik licytacje. Jak to wszystko przebiega

Dłużnicy niejednokrotnie na samo wezwanie do zapłaty i groźbę utraty mieszkania, próbują zdobyć fundusze na spłatę długów. W tym przypadku skup zadłużonych mieszkań może być dobrym rozwiązaniem. 

Kiedy sprawa zadłużenia dociera do komornika wystawia on tzw. tytuł wykonawczy. Jest to dokument stwierdzający, że dług istnieje oraz określający dokładnie roszczenia wierzyciela i obowiązek dłużnika do spłacenia należności. Egzekucja zaczyna się w momencie wysłania przez komornika wezwania do zapłaty w terminie dwóch tygodni. W tym momencie następuje zajęcie komornicze nieruchomości i odpowiedni wpis w księdze wieczystej. Powstają dodatkowe koszty, a spłata komornika jest dużym obciążeniem. To jest ostatni moment, kiedy warto sprzedać mieszkanie, a przedstawiając stan prawny nieruchomości, warto wyraźnie nadmienić o zajęciu komorniczym.

Kolejne kroki przed licytacją mieszkania

Przed rozpoczęciem opisu zostanie zamieszczone obwieszczenie komornicze publicznie w budynku sądu rejonowego oraz w urzędzie gminy lub miasta. Takie postępowanie zawiadamia odpowiednie osoby, które roszczą sobie prawa do egzekwowanej nieruchomości.

W kolejnym etapie komornik dokonuje opisu mieszkania oraz wyceny. W postępowaniu egzekucyjnym uczestniczą osoby oraz przedstawiciele organów mających prawa ograniczone w wyodrębnionej nieruchomości.  Będzie to wierzyciel, a także osoba sprawująca pieczę nad umową o użytkowanie wieczyste, np. wójt, prezydent lub burmistrz. W przypadku mieszkania wchodzącego w skład zasobów wspólnoty, bądź spółdzielni będzie to przedstawiciel tych organizacji.

Ostatnie przygotowania do licytacji

Komornik licytacje zadłużonych mieszkań przeprowadza na podstawie oszacowanej wartości całej nieruchomości z przynależnymi do niej obiektami. Jeśli jeszcze nie nastąpiła sprzedaż mieszkania zadłużonego, to w terminie nie późniejszym niż przy dokonywaniu opisu przez komornika, zgłosić można tylko część nieruchomości do licytacji komorniczej. Warto mieć świadomość, że dłużnik nie musi oddawać całej nieruchomości, a zaledwie część, jeśli jej cena wywoławcza pokryje zobowiązania.

Po uprawomocnieniu opisu i wyceny, które następuje po upływie dwóch tygodni przeprowadzona zostaje licytacja komornicza nieruchomości. Obwieszczenie komornicze o aukcji komorniczej mieszkania udostępnione jest na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej oraz w sądzie w urzędzie gminy i w prasie. W tym obwieszczeniu ujawnione są dane dłużnika, adres nieruchomości oraz czas i miejsce licytacji. Zawiera ono również kwotę, na jaką mieszkanie jest oszacowane i cenę wywoławczą.

Przebieg licytacji mieszkania

W przypadku dojścia do licytacji komorniczej nieruchomości należy spodziewać się, że nieruchomość, szczególnie, gdy nie jest zbyt atrakcyjna może zostać sprzedana nawet za ¼ swojej wartości. W zależności od wyceny oraz ilości chętnych do zakupu kwota z licytacji może być różna, ale zadanie ma jedno – zaspokoić spłatę komornika oraz zobowiązania wierzycieli.

Jeśli jednak jest kilku chętnych przeprowadzana jest standardowa aukcja komornicza. Cały proces wygląda zwyczajnie. Zwycięża najwyższa oferta, nie znaczy to jednak, że jest równa wartości nieruchomości. Przykre często bywa, że po odjęciu kosztów komorniczych wartość nie pokrywa w pełni zobowiązań wobec wierzycieli.

Jak widać powyżej, czarny obraz licytacji komornika, po której następuje natychmiastowa eksmisja, może dłużnikowi śnić się po nocach. Nie warto doprowadzać do takich sytuacji. Jeśli w porę dłużnik zdecyduje się sprzedać mieszkanie może uzyskać sporą sumę pieniędzy dzięki skorzystaniu z usług firmy SzybkaTransakcja.pl.

Żeby zapobiec tak przykrym okolicznościom, jak licytacje komornicze nieruchomości, należy skorzystać z oferty skupu mieszkań i odzyskać pieniądze w szybkim czasie, pozbyć się długów, a potem rozpocząć nowe życie. 

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie