Podatek od sprzedaży mieszkania – czy da się go uniknąć?

Zawiłe przepisy fiskalne dotykają właścicieli nieruchomości każdego rodzaju. Posiadacz gruntów, mieszkania, domu lub innej infrastruktury budowlanej często gubi się w zawiłościach polskiego prawa. Podatek od sprzedaży nieruchomości zamiast klarownie zostać określony, rodzi kilka pułapek, których trudno uniknąć bez znajomości przepisów.

 Sprzedaż mieszkania kupionego więcej niż pięć lat wstecz nie jest zbyt problemowa. Aby szybko zrealizować transakcję wystarczy wybrać skup nieruchomości https://szybkatransakcja.pl/, a nieopodatkowane środki zostaną wypłacone błyskawicznie.

Podatek od nieruchomości i podatek od sprzedaży. Dwie różne kwestie

Obowiązkowy podatek od nieruchomości dotyczy każdego posiadacza nieruchomości. Może to być właściciel, użytkownik wieczysty lub samoistny właściciel nieruchomości. W zależności od rodzaju, a przede wszystkim od umiejscowienia opłata naliczana jest na poczet właściwego miejscowo organu samorządowego. Zaleganie z opłatami może powodować trudności z potencjalną sprzedażą mieszkania. Nabywcę, który skusi się na zadłużone mieszkanie niełatwo znaleźć. Tu dobrze jest wykorzystać skup zadłużonych mieszkań i pozbyć się problemu z zaległym podatkiem od nieruchomości. Szybkie zrealizowanie sprzedaży pomoże również w przypadku, gdy w planach jest zakup nowego lokalu.

Wiedzieć należy, kiedy i ile trzeba zapłacić fiskusowi w przypadku sprzedaży. Jeśli właściciel nabył nieruchomość mniej niż pięć lat przed sprzedażą musi odprowadzić 19% od kwoty dochodu z transakcji. Podatek od sprzedaży mieszkania może być uchylony pod warunkiem przedstawienia dokumentacji do Urzędu Skarbowego o przeznaczeniu środków na zakup nowego mieszkania. 

Dochód ze sprzedaży może nie zaistnieć w przypadku, gdy wartość sprzedawanego lokalu jest niższa od ceny jego zakupu. Wówczas podatek od sprzedaży mieszkania nie zostanie naliczony. Dobre oszacowanie ceny nieruchomości można uzyskać przez podanie danych w formularzu wyceny online firmy kupujemym.pl. Pozwoli to na wyliczenie wartości podatku do zapłacenia.

Podatek od darowizny i spadku. Na co zwrócić uwagę?

Nieruchomość przepisana na drodze testamentu lub umową o darowiźnie również jest opodatkowana. Według aktualnych przepisów podatek od darowizny mieszkania lub spadku następuje, gdy zmarły lub darczyńca był właścicielem nieruchomości krócej niż pięć lat. W tej sytuacji dobrze jest zapoznać się z przepisami szczegółowymi dotyczącymi prawa spadkowego.

Aktualne przepisy zwalniają z niego wdowców i rozwodników w przypadku, gdy nieruchomość znalazła się we współwłasności wcześniej niż pięć lat wstecz.

Jeśli mieszkanie ze współwłasnością zostanie podzielone na udziały, również przy chęci sprzedaży trzeba będzie zapłacić podatek. Dobre zrozumienie pozostawionego testamentu  określającego własność nieruchomości pozwoli na uniknięcie kolejnej pułapki fiskusa. Chcąc sprzedać udziały w nieruchomości odziedziczonej naszej firmie można liczyć na dokładną informację, jaki podatek od sprzedaży nieruchomości będzie należało uiścić.

Kwestie podatku od wynajmu nieruchomości

Nieruchomości często kupowane są, jako inwestycje pod wynajem. To oczywiście rodzi również obowiązek dokonywania opłat fiskalnych Podatek od wynajmu mieszkania lub lokalu użytkowego odprowadza zarówno prywatny właściciel, jak również przedsiębiorca. W przypadku wynajmu prywatnego częstą formą rozliczenia z fiskusem jest ryczałt. Tu właściciel ponosi stały i niezmienny od kilku lat koszt w wysokości 8,5% od kwoty rocznej. Podatek od wynajmu mieszkania, kiedy roczny dochód z tego tytułu wynosi ponad 100 tys. zł będzie ustalony na poziomie 12,5%.

Przedsiębiorcy chętniej jednak sięgają po rozliczenia na zasadach ogólnych. Stawką wyjściową jest 17% od dochodu. Dodatkowym progiem jest uzyskanie pułapu dochodu z najmu w wysokości ponad 85 tys. zł, wówczas od nadwyżki pobierany jest podatek od wynajmu nieruchomości w wysokości 32%. Zasady ogólne mają też swoje korzyści. Niekiedy mieszkanie jest objęte kredytem hipotecznym. Wówczas koszt kredytu można odliczyć od podatku. To również dotyczy innych kosztów ponoszonych przez właściciela na posiadaną nieruchomość. Wszystkie czynności, jak remonty lub naprawy. Niezbędne jest w tym przypadku udokumentowanie kosztów przy składaniu odpowiedniej deklaracji.

Wynajmujący, jeśli nie posiada innych źródeł dochodu, a wynajem jest jedyną formą pozyskiwania środków na życie może skorzystać z zasad ogólnych i uzyskać zwolnienie z podatku od wynajmu nieruchomości. Kwotą wolną od podatku jest 8 tys. zł dochodu rocznego. Nie skorzysta z tej możliwości, ktoś, kto pozyskuje dochody również z innych źródeł.

Posiadana nieruchomość może podatnika czasem przyprawić o ból głowy. Szczególną uwagę na fiskalne uwarunkowania należy zwrócić przy sprzedaży mieszkania. Warto zapoznać się z określeniem roku podatkowego, tak by niechcący nie sfinalizować sprzedaży przed upływem 5 lat od nabycia nieruchomości. Są w życiu sytuacje, że nieruchomość dopiero, co nabyta musi zostać szybko sprzedana. Korzystając ze skupu nieruchomości można mieć pewność, że środki szybko zostaną wypłacone. Mogą zostać wykorzystane na zakup lub budowę nowego domu, a tym samym podatek od sprzedaży mieszkania nie zostanie naliczony.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie