Prowizja biura nieruchomości : Ile wynosi i czy jest potrzebna?

Każda osoba, która stoi przed zadaniem zakupu mieszkania, domu albo lokalu pod biuro zastanawia się, czy nie skorzystać z profesjonalnej pomocy w biurze nieruchomości.
Powodem dla którego często ludzie decydują się na to, aby samodzielnie szukać lokalu jest fakt zapłacenia zbędnej prowizji dla agencji nieruchomości. Warto wobec tego wiedzieć,
że alternatywą dla pośrednika są firmy takie jak Szybkatransakcja.pl zajmująca się szybkim skupem nieruchomości.

Od czego uzależniona jest prowizja dla pośrednika nieruchomości? 

Zwykle prowizja pośrednika nieruchomości naliczana jest na kilka sposobów:
od sprzedającego, od kupującego albo od obu stron transakcji jednocześnie. Jest ona pobierana najczęściej jako forma procentu od wartości transakcji. Nie praktykuje się natomiast tego prawie wcale, by prowizja agencji nieruchomości była stałą kwotą. 

W przypadku, gdy prowizja dla biura nieruchomości przyjmuje formę prowizji od obu stron transakcji wynosi ona od 2% do 3% od każdej ze stron. Wówczas agent nieruchomości zawiera umowę zarówno z kupującym, jak i ze sprzedającym. Nie jest to jednak postrzegane dobrze, ponieważ wyraźnie zauważalny jest konflikt interesów. De facto, sprzedający chce sprzedać jak najdrożej, a kupujący kupić nieruchomość jak najtaniej. 

Coraz popularniejszy w ostatnich latach wariant, w ramach zagadnienia takiego jak prowizja agenta nieruchomości odnosi się do sytuacji, gdy właściciel nieruchomości pokrywa wynagrodzenie agenta. Reprezentowanie przez sprzedającego często spotykane jest pod hasłem: „0% prowizji od kupującego” albo „kupujący nie płaci prowizji”. Wówczas prowizja pośrednika nieruchomości wynosi około 5%, aczkolwiek kwota ta jest ukryta w cenie nieruchomości. Kupujący musi więc sam troszczyć się o swoje interesy. 

Reprezentowanie klienta przez agencję nieruchomości 

Sytuacja, gdy agent nieruchomości decyduje się na reprezentowanie tylko kupującego ukierunkowana jest na interes takiej osoby. Taki model współpracy w obrębie prowizja agencji nieruchomości zdarza się jednak rzadko. Jest to natomiast model korzystny dla kupującego, chociaż zazwyczaj to on płaci prowizję, na poziomie od 2% do 3%.
Taka prowizja dla biura nieruchomości daje kupującemu pewność, że zapłacona przez niego cena jest adekwatnie dobrana pod konkretną nieruchomość. Wtedy to agent nieruchomości dokładnie sprawdza stan prawny konkretnego lokum, a także negocjuje najlepsze dla kupującego warunki już na etapie umowy przedwstępnej. I wtedy też prowizja agenta nieruchomości znajduje pełne uzasadnienie w oczach kupującego. I chociaż we wcześniej wspomnianych wariantach koszt prowizji również ponosi kupujący, jedynie w tym wypadku ma on pewność, że pośrednik reprezentuje go w 100% i będzie on dążyć do zapewnienia jak najlepszych warunków konkretnej transakcji. 

Coraz popularniejszą i wygodniejszą opcją jest zwracanie się do firmy oferującej szybki skup nieruchomości np. poprzez wypełnienie formularza na stronie: https://szybkatransakcja.pl/. Minimum formalności, brak zbędnego oglądania i błyskawiczna płatność gotówką to tylko kilka z wielu udogodnień które oferuje nasza firma.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie