Spadek – Czym jest i kto go otrzymuje?

Kiedy ktoś umiera, zostaje po nim jego cały majątek. Zostaje dom lub mieszkanie, inne nieruchomości, wszystkie rzeczy osobiste, pieniądze, czyli cały majątek. Co dzieje się z tymi wszystkimi rzeczami? Stają się spadkiem, który trafia najczęściej do najbliższych osób z rodziny. Kto otrzymuje spadek i czy można go nie przyjąć?

Kto otrzymuje spadek?

Otrzymanie spadku po zmarłym jest zależne przede wszystkim od tego, czy zmarły sporządził przed śmiercią testament. Jest to dokument, w którym samodzielnie można rozdzielić spadek pomiędzy wybranych członków rodziny czy znajomych. Co ciekawe, kiedy pierwszy testament zostaje sporządzony dużo wcześniej, a tuż przed śmiercią chce się jeszcze coś w nim zmienić, można spisać nowy. Testament może być spisany samodzielnie lub u notariusza. Jeśli zaś osoba zmarła nie spisała testamentu, spadek zostaje przyznany według przepisów prawa spadkowego. W pierwszej kolejności spadek dziedziczy małżonek, w następnej dzieci, a dopiero później wnuki i ewentualnie dalsi członkowie rodziny zmarłego. Spadek po rodzicach najczęściej dziedziczą dzieci. Jeśli zaś zmarły był osobą samotną i nie ma kto po nim odziedziczyć spadku, staje się on własnością gminy, w której mieszkał zmarły lub własnością skarbu państwa. 

SzybkaTransakcja to firma która błyskawicznie skupuje mieszkania, także te otrzymane w spadku. 

Stwierdzenie nabycia spadku

Stwierdzenie nabycia spadku, to dokument, który nie jest obowiązkowy do uzyskania, ale może się czasem przydać. Jest on niezbitym dowodem na otrzymanie spadku. Wskazani są w nim wszyscy spadkobiercy wraz z ułamkowymi częściami ich udziału w masie spadkowej. Nie jest to dokument dzielący spadek pomiędzy spadkobierców. On tylko potwierdza nabycie spadku. Może być przydatny dla wierzyciela osoby zmarłej, który będzie wiedział, że może domagać się spłaty długu od spadkobiercy lub dla wierzyciela spadkobiercy, bo będzie dla niego informacją o uzyskaniu przez niego nowych środków, które mogą posłużyć do spłaty zadłużenia. Stwierdzenie nabycia spadku można uzyskać poprzez sporządzenie u notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia lub drogą sądową. W sądzie należy złożyć wniosek i uiścić opłatę sądową w wysokości 50 zł. We wniosku powinny znaleźć się informacje o wszystkich możliwych spadkobiercach. Stwierdzenie nabycia spadku zostaje wydane w drodze postanowienia sądowego. 

Co jeśli ktoś nie chce spadku?

Spadek po rodzicach może okazać się czasem kłopotliwy. Można otrzymać rzeczy, które akurat nie są potrzebne albo odziedziczyć ich długi. Na szczęście możliwe jest zrzeczenie się spadku czyli rezygnacja z jego przyjęcia. Przepisy prawa spadkowego mówią jednak, że spadkobierca nie może zrzec się spadku na korzyść innej osoby. Zrzeczenie się spadku powinno odbyć się przed sądem lub u notariusza. Można zrobić to ustnie lub pisemnie z urzędowo poświadczonym podpisem. Umowę o zrzeczenie się spadku powinno się podpisać w formie aktu notarialnego. Ze spadku można zrezygnować w ciągu 6 miesięcy od momentu nabycia spadku. Jeśli termin zostanie przekroczony, spadek automatycznie stanie się własnością spadkobiercy. 

Nasza firma zajmuje się szybkim skupem mieszkań, także tych otrzymanych drogą spadku. Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie a propozycję cenową dostaniesz w ciągu 1 dnia.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie