Świadectwo energetyczne budynku – czy jest obowiązkowe?

W dokumentacji technicznej budowy domu znajdziesz wiele dokumentów, które stanowią podstawę informacyjną. Wśród nich znajdziesz między innymi świadectwo energetyczne budynku, które jest obowiązkowe, a od 28 kwietnia 2023 roku będzie obowiązkowe dla wszystkich nieruchomości, nie tylko tych, które dopiero co powstają. Co to dokładnie oznacza i czym jest świadectwo energetyczne budynku? O tym dowiemy się z poniższego artykułu.

Charakterystyka energetyczna domu

Certyfikat energetyczny, którego zadaniem jest charakterystyka energetyczna budynku stanowi dokument, który pojawić się musi przy dokumentach projektowych. Kiedy budowa domu dobiega do końca, należy przeprowadzić audyt, aby wyszczególnić dokładne parametry w związku z energochłonnością budynku. Jest to konieczne działanie, co uwzględnia ustawa, która weszła w życie w 2009 roku, a w kwietniu 2023 roku będzie dotyczyła również budynków powstałych przed rokiem 2009. Świadectwo energetyczne to dokument, który stanowi odpowiedź na wiele pytań. Stanowi niezbędną bazę danych dotyczących zapotrzebowania budynku na energię. 

Zapytać można, czy chodzi o prąd? Koszty związane z energią elektryczną rozliczane są przecież co miesiąc i można wywnioskować wiele na temat zużycia. Certyfikat energetyczny to dokładna analiza, która pozwala oszacować roczny koszt zużycia energii, a tym samym nastawić się na przyszłe użytkowanie takiego budynku. 

W skład charakterystyki energetycznej domu wchodzi energia wykorzystywana do ogrzewania wnętrza domu, ogrzewania wody, wentylowania pomieszczeń, chłodzenia (dla tych gospodarstw domowych, w których uwzględniono montaż klimatyzacji), a także oświetlenia wewnętrznego. Wszystko to wyrażone jest w wartościach zużycia energii. Dokument ten stanowi także bazę wiedzy na temat emisji dwutlenku węgla w danym budynku. Może stanowić również podstawę wiedzy na temat wprowadzenia zmian w związku z modernizacją i usprawnieniem budynku, aby zakres energochłonności był jak najmniejszy. Znajdziemy w nim takie parametry jak energia pierwotna i energia końcowa.

Energia pierwotna nieodnawialna pochodzi przede wszystkim z takich źródeł jak węgiel, gaz ziemny, czy ropa naftowa. Wykorzystanie tych źródeł generuje coraz większe koszty. Energia ta wyliczana jest na podstawie wykorzystania tych źródeł w celu ogrzania, klimatyzowania, czy wentylowania domu. 

W certyfikacie znajdziemy również wskaźnik energii końcowej, która mówi nam o tym, ile energii będzie trzeba kupić, aby normalnie funkcjonować w danym budynku. Funkcjonowanie określa wszystkie działania zmierzające do ogrzewania, oświetlenia, chłodzenia, wentylowania, ale także i uwzględnia możliwość korzystania z gniazd elektrycznych. Wartość tej energii wyraża się w kWh. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej do tej pory konieczne było w przeprowadzeniu dla budynków nowych oraz oddanych do użytku po dniu 1 stycznia 2009 roku. W związku z tym, jeśli rozpoczęliśmy budowę domu w roku 2007, ale ukończyć ją udało się dopiero w połowie roku 2009, oznacza to, że aby uzyskać dokument odbioru budynku, konieczne było przeprowadzenie audytu energetycznego. Charakterystyka energetyczna budynku stanowi zakres informacji na temat zużycia energii i zapotrzebowania na określony rok użytkowania. Do tej pory dotyczyło to tylko budynków wybudowanych i oddanych po roku 2009, ale od kwietnia 2023 roku konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego, co musi być zakończone sporządzeniem certyfikatu energetycznego, jest obowiązkowa dla wszystkich nieruchomości, również starszych. 

Chcesz sprzedać nieruchomość? Zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Sytuacje z obowiązkowym certyfikatem energetycznym

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób rozpatrywać konieczność przeprowadzania audytu? Wcześniej było to rozumiane przy okazji budowy domu po roku 2009. Idąc tym tropem, budynku ukończone i oddane do użytku w roku 2008 i wcześniejszych latach nie wymagały od właścicieli przeprowadzania audytów energetycznych. Warto zaznaczyć, że certyfikat energetyczny inaczej świadectwo charakterystyki energetycznej budynku przeprowadza się nie tylko w związku z budową, ale również sprzedażą czy wynajmem budynku. Dotyczy to budynków powstałych po roku 2009, nie starszych! Obecnie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków dotyczy wszystkich nieruchomości niezależnie od czasu ich budowy. Ustawa ta wejdzie w życie 28.04.2023 roku, a więc już wkrótce. Jeśli do tego czasu uda Ci się kupić nieruchomość wybudowaną przed rokiem 2009, oznacza to, że nie musisz przygotowywać audytu w związku z certyfikatem energetycznym. Czasu nie zostało wiele. W kwietniu kupno domu budowanego w latach 90’ wymagać już będzie sporządzenia tego dokumentu, co warto powiedzieć, nie wiąże się wcale z małym kosztem. 

Zwrócić uwagę możemy także na to, że nie tylko sprzedaż, najem, czy odbiór budowanego domu wymaga sytuacji sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej. Dokument ten jest konieczny także w sytuacji, kiedy decydujemy się na modernizację budynku, co ma wpływ na zmianę wartości wskaźnika zużycia energii. Co to dokładnie oznacza? Kiedy nasze działania mają wpływ na wysokość zużycia energii, zmienia się charakterystyka energetyczna budynku, a to wymaga zgłoszenia. Wymiana pieca, przeprowadzenie remontu w związku z izolacją budynku, czy nawet wymiana okien wymaga od nas konieczności sporządzenia certyfikatu energetycznego.

Podsumujmy sytuacje w związku z koniecznością przygotowania świadectwa energetycznego budynku po dniu 28 kwietnia 2023 roku. Konieczność sporządzenia tego dokumentu dotyczy wszystkich typów budynków (również tych powstałych przed rokiem 2009) w momencie sprzedaży, najmu, odbioru lub modernizacji. 

Sprawdź też skup hoteli i pensjonatów

Ważność certyfikaty energetycznego

Trzeba także rozwiać wątpliwości związane z tym, co zrobić, jeśli taki dokument stracił ważność. Kiedy wybudowaliśmy dom np. w 2010 roku, gdzie tego samego roku został on odebrany i gotowy do użytku, konieczne było przeprowadzenie audytu, którego wynikiem był wystawiony dokument, mianowicie świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Ponieważ ten dokument ważny jest na okres 10 lat, oznacza to, że w 2020 roku stracił on ważność. Co dalej? Najlepiej pilnować terminów, ponieważ takie dokumenty powinny być odnawiane jeszcze zanim stracą ważność. Okres 10 lat wydaje się krótkim czasem, jednak warto zastanowić się nad tym, ile w tym okresie można przeprowadzić modernizacji budynku, aby miało to wpływ na ograniczenie kosztów związanych z wykorzystaniem energii. Często decydujemy się na mniejsze lub bardziej gruntowne prace remontowe. Dlatego, by mieć wiarygodny obraz zapotrzebowania energetycznego, dokumenty te wystawiane są jedynie na 10 lat, a przy każdej znaczącej zmianie mającej wpływ na wskaźniki zużycia energetycznego trzeba przeprowadzić audyt od nowa, nawet jeśli nie minął okres 10 lat.

Sprawdź nasz skup nieruchomości

Kary w związku z certyfikatem energetycznym

Temat certyfikatu energetycznego staje się coraz bardziej powszechny i coraz częściej poruszany, a wszystko ze względu na to, że coraz bliżej nam do daty 28 kwietnia 2023 roku, gdzie świadectwo energetyczne stanie się obowiązkiem. Za brak świadectwa energetycznego np. w sytuacji, gdy w budynku został przeprowadzony remont, który niewątpliwie ma wpływ na wartości zapotrzebowania energetycznego domu, a nie zostało to zgłoszone. Kiedy wymieniamy piec, instalację, izolację, czy nawet okna zmuszeni jesteśmy od kwietnia 2023 do przeprowadzenia audytu energetycznego. Oczywiście sami go nie możemy wykonać, tylko uprawniona do tego osoba. Brak takiego dokumentu może narazić nas na karę, która według licznych danych wskazuje wysokość kwoty ok. 5000 zł. To całkiem sporo, jak za brak dokumentu, który jest tylko informacją na temat budynku.

Ciekawym aspektem jest też sytuacja, w której nie ma świadectwa energetycznego w związku z nowo powstałym budynkiem, a właściciel już zamieszkuje dany obiekt. Równoważy się to z tym, że właściciel taki nie ma również odbioru budowy, a więc zamieszkuje na terenie placu budowy, nie w budynku mieszkalnym. Taka sytuacja może narażać właściciela budynku na koszty nawet 10 000 zł kary. 

Zważywszy na fakt, że koszt związany ze sporządzeniem świadectwa energetycznego szacowany jest na kwotę od 200 do 1000 zł, z pewnością nie należy zaniechać wykonania tej czynności (od kwietnia już obowiązkowej), aby nie narazić się na dużo wyższe kary. W przypadku mieszkań, gdzie powierzchnia użytkowa jest znacznie mniejsza, koszty te szacuje się na ok. 200-500 zł. Większe budynki mogą generować koszty nawet do 1000 zł w ramach przeprowadzenia audytu, gdzie otrzymany certyfikat jest przydzielony na okres 10 lat, a po tym czasie konieczne jest przeprowadzenie następnego. 

Reasumując, musimy pamiętać, że świadectwo energetyczne jest dokumentem obowiązkowym od kwietnia 2023 roku, dla wszystkich nieruchomości. Tutaj nie ma już podziału na nieruchomości powstałe i oddane po roku 2009 i przed. Każda sprzedaż, odbiór, wynajem, czy modernizacja lub koniec ważności dokumentu wymaga sporządzenia tego dokumentu na nowo na koszt oczywiście właściciela budynku. 

Zobacz także opinie o skupie nieruchomości

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie