Umowa deweloperska. Jakie są jej wady i zalety?

Krajobraz miast w dzisiejszych czasach to szereg inwestycji deweloperskich. Nowe osiedla powstają, jak grzyby po deszczu, w różnych lokalizacjach i różnych cenach. Kuszą współczesnymi rozwiązaniami technologicznymi wysoką oszczędnością energii i nowoczesnym designem. 

Zanim jednak podpiszesz umowę z deweloperem na nowe mieszkanie warto wiedzieć, że koszty wstępne i wpłaty na inwestycję dla dewelopera mocno uszczuplą kieszeń i spowodują chęć zaciągnięcia kredytu. W tej sytuacji warto zastanowić się nad sprzedażą mieszkania posiadanego firmie skupującej nieruchomości https://szybkatransakcja.pl/ i spokojnie czekać na nowy lokal.

Zmierzając do celu wybrać należy dewelopera z doświadczeniem, takiego, z którym można podjąć rozmowy i wynegocjować korzystne warunki umowy deweloperskiej.

Korzyści z zawarcia umowy deweloperskiej

Umowa z deweloperem zawierana jest na dopiero powstającą nieruchomość. Korzyścią jest niewątpliwie szeroki wybór wśród różnorodnych inwestycji i dopasowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb. Zapoznanie się dokładnie z projektem mieszkań i wybór odpowiedniego lokalu zacząć można od wybrania odpowiedniej lokalizacji. 

To duża zaleta umowy z deweloperem, gdyż będąc prywatnym inwestorem, nie każda lokalizacja będzie dla nas dostępna. Deweloper, może pozwolić sobie na planowanie budowy domów, apartamentów i osiedli mieszkaniowych w najdogodniejszych lokalizacjach.

Kolejną zaletą podpisania umowy z deweloperem jest gwarancja oraz rękojmia na zakup wybranej nieruchomości. Ustawa deweloperska mocno zaostrzyła przepisy, które ukierunkowane są na zabezpieczenie interesów nabywców. Wykorzystanie jej w postaci podpisania umowy z deweloperem obowiązkowo u notariusza daje kupującemu prawne instrumenty do zadbania o własne interesy. W razie niepowodzeń dewelopera z różnych przyczyn nabywający na podstawie umowy deweloperskiej jest w stanie odzyskać środki, które zainwestował.

Umowa z deweloperem – brak kłopotów z budową domu

Inną korzyścią umowy z deweloperem jest brak dużej ilości formalności związanych z budową domu. Te rzeczy, które na swoje barki bierze dewelopera, kupujący w ostateczności dostaje gotowy do zamieszkania lokal w zupełnie nowym stanie. To zaoszczędzony czas i mnóstwo stresu, od wyboru projektu po ekipę budowlaną.

Kupując gotową nieruchomość można również liczyć na niższe koszty, niż w przypadku budowania własnego domu. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że umowa z deweloperem gwarantuje stosowanie w budowanych nieruchomościach sprawdzonych technologii, a tym samym zminimalizowanie potencjalnych usterek. Czuwa nad tym wysoko wykwalifikowany nadzór budowlany i dobra ekipa budowlana.

Tu również warto wspomnieć o tym, że cena uzgodniona na podstawie podpisanej umowy deweloperskiej jest stała i niezależna od rosnących kosztów ponoszonych przez dewelopera. Nie ma obawy, że sprzedaż mieszkania starego i inwestycja pozyskanych środków w nowe, dopiero budowane będzie obarczona niebezpieczeństwem drastycznych podwyżek.

Wady umowy deweloperskiej

Z drugiej strony płacąc za coś, czego jeszcze nie ma i licząc się z odległym terminem odbioru ponosi się ryzyko, że ta inwestycja nie powstanie. To jest oczywiście, dzięki ustawie deweloperskiej zabezpieczone i można odzyskać środki, lecz potencjalny nabywca i tak zostanie bez mieszkania.

Rynek pierwotny i rynek wtórny nieruchomości rządzi się swoimi prawami. Wśród wad zakupu mieszkania na podstawie umowy z deweloperem jest niewątpliwie czas oczekiwania. W sytuacji, gdy budynek dopiero powstaje i na klucze do własnych czterech kątów trzeba poczekać, niekiedy nawet kilka lat, może to odstraszyć potencjalnego nabywcę.

Kolejnym minusem jest uzyskanie kluczy do lokalu w stanie deweloperskim. W Polsce najczęściej wybierana forma odbioru mieszkania ze względu na różnicę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w stosunku do stanu pod klucz. A jednak minusem tego rozwiązania jest przede wszystkim podjęcie całości wykończenia mieszkania na własną rękę, co generuje koszty i pochłania czas. Umowa z deweloperem indywidualnie określa, w jakim stanie będzie mieszkanie do oddania i powinno to być dokładnie przeanalizowane przez kupującego. Decydując się na niższą wartość nieruchomości należy spodziewać się nakładów finansowych na własne pomysły wykończeniowe.

Rynek wtórny, czy umowa z deweloperem?

Wykorzystanie funduszy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania można oczywiście spożytkować na zakup gotowego mieszkania z rynku wtórnego. Tu wybór lokalizacji, metrażu i ceny jest duży, trzeba tylko liczyć się dodatkowymi pracami remontowymi oraz różnego rodzaju komplikacjami. Warto wówczas skierować kroki w stronę firmy oferującej skup nieruchomości, gdyż za dobrą cenę i w pełni rozwiązane formalne sprawy można nabyć interesującą nieruchomość.

Decyzja, czy podpisujemy umowę deweloperską, czy korzystamy z ofert na rynku wtórnym nieruchomości zależy od posiadanych środków oraz indywidualnych potrzeb. Umowa z deweloperem, dobrze zabezpieczona aktem notarialnym, będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć zupełnie nowy lokal. Jednakże mając ograniczone możliwości finansowe lepiej skorzystać oferty sprzedaży mieszkania, które zawsze można dostosować do własnych potrzeb.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie