Uzbrojenie działki – koszty i jak uzbroić? 

Chociaż dla pokolenia naszych ojców największym osiągnięciem było przeprowadzenie się do miasta i znalezienie pracy w szeroko rozwijających się gałęziach przemysłu, ostatnimi czasy coraz więcej ludzi odczuwa przesyt hałasu i zgiełku miasta, szukając spokojniejszej okolicy do zamieszkania. Ludzie ze ścisłego centrum coraz częściej przenoszą się na ciche i zielone obrzeża domków jednorodzinnych czy tez bliźniaków, a nawet pomimo pracy w centrum decydują się na przeprowadzkę do innej miejscowości, cichej wsi, czy mniejszego miasteczka, zyskując spokojniejszy i ładniejszy widok z okna kosztem znacznie dłuższych i uciążliwych dojazdów do pracy. Ze względu na zwiększone zainteresowanie domkiem na wsi, sporo starych domów jest remontowanych, wyburzanych a działek rolniczych przerejestrowywanych na działki budowlane, by umożliwić zarówno osobom prywatnym jak i deweloperom kupno nieuzbrojonej działki. Jednakże aby na do tej pory niezabudowanej, lub posiadającej starego typu budynek ziemi móc postawić porządny dom, konieczne jest uzbrojenie działki. 

Wzniesienie jakiejkolwiek budowy nie może zostać rozpoczęte bez zapewnienia sobie działki budowlanej o prawidłowym usytuowaniu, kształtach i wymiarach a także bez projektu, który uwzględnia nierówności terenu lub wykorzystuje je, dopasowując budynek do okolicy. Ponadto projekt należy dopasować do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, warunków zabudowy na działce a czasem również do wymagań UNESCO jeśli okolica uznana jest za bogactwo kulturowe. Dopiero gdy najważniejsze sprawy organizacyjne zostaną wyjaśnione, możemy podjąć się uzbrojenia działki. 

Polecamy również skup nieruchomości: https://skupnieruchomoscidom.pl/

Czym jest uzbrojenie działki?


Za uzbrojenie działki uważa się doprowadzenie do niej najważniejszych mediów, a więc na wykonaniu przyłącza wody, kanalizacji, prądu i gazu. Chociaż w przeszłości domy doskonale funkcjonowały na wodzie czerpanej ze studni, wychodku poza domem i opałem stałym sprowadzanym z odległych miejsc, nikt z nas nie wyobraża sobie dzisiaj takiego życia domowego. To ile kosztuje uzbrojenie działki zależy w głównej mierze od odległości działki od sieci biegnącej wzdłuż głównej drogi lub sąsiadującej posiadłości. W różnych gminach sieci te mogą się znacząco od siebie różnić np. nie każda wieś jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, dlatego budując dom w takim miejscu siłą rzeczy skazani jesteśmy na zbudowanie szamba bezodpływowego lub ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków, która co prawda jest znacznie droższa przy budowie, jednakże po jej postawieniu odkrywa się wiele jej zalet. 

Koszty uzbrojenia działki – czy to się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym od lokalizacji działki, jej przeznaczenia oraz kosztów uzbrojenia.

Uzbrojenie działki polega na zapewnieniu podstawowych mediów, takich jak woda, prąd, gaz i kanalizacja, co może być niezbędne w przypadku budowy domu lub innego obiektu na działce. Jeśli działka jest położona w miejscu, gdzie nie ma dostępu do tych mediów, uzbrojenie może być konieczne, aby można było z niej korzystać w pełni. Jednak z drugiej strony koszty uzbrojenia działki mogą być bardzo wysokie, zwłaszcza jeśli działka znajduje się w miejscu, gdzie trzeba przeprowadzić długie linie mediów, aby dotrzeć do niej. W takim przypadku koszty uzbrojenia mogą przekroczyć wartość samej działki i niekoniecznie opłaca się inwestować w jej uzbrojenie. Zanim podejmiesz decyzję o uzbrojeniu działki, warto dokładnie przeanalizować koszty i korzyści, porównać je do swoich potrzeb i możliwości finansowych, a także skonsultować się z ekspertem, np. architektem lub geodetą, aby uzyskać fachową opinię na temat uzbrojenia działki. 

Jakie elementy należy wykonać by uzbroić działkę?
Uzbrojenie działki to zbiór instalacji i urządzeń służących do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania i użytkowania nieruchomości. Na ogół, uzbrojenie obejmuje takie elementy jak sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, sieć energetyczna, sieć telekomunikacyjna oraz drogi i chodniki. Sieć wodociągowa to instalacja służąca do dostarczania wody pitnej do budynków i terenów przyległych. 

W skład sieci wodociągowej wchodzą rurociągi, hydranty oraz przyłącza wodomierzowe. Woda pitna jest niezbędna do codziennego funkcjonowania ludzi i zwierząt, a także do podlewania roślin. Obecnie w całej Unii Europejskiej woda kranowa odpowiada standardom wody pitnej to znaczy zdatnej do spożycia przez ludzi i zwierzęta bez wcześniejszej obróbki termicznej czy filtrowania. W zależności od regionu Polski, woda może mieć charakter bardziej miękki (czyli wolny od jonów metali) lub twardy (czyli ze zwiększoną ilością jonów wapnia i magnezu). Jony te nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka, jednakże korzystanie z twardej wody może spowodować szybszą eksploatację urządzeń RTV AGD takich jak czajnik elektryczny czy pralka automatyczna. Z tego powodu konieczne jest stosowanie większej ilości detergentu lub specjalnych środków zmiękczających do prania, i częstsze czyszczenie czajnika za pomocą środków do odkamieniania. 

 Sieć kanalizacyjna to instalacja służąca do odprowadzania ścieków z budynków i terenów przyległych. W skład sieci kanalizacyjnej wchodzą rurociągi, studzienki kanalizacyjne oraz przepompownie. Odprowadzanie ścieków jest niezbędne do utrzymania czystości i higieny wokół nieruchomości oraz ochrony środowiska naturalnego. Najlepszym tego przykładem są jakiekolwiek awarie związane z jej uszkodzeniem, lub powodziami i intensywnymi opadami atmosferycznymi (zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim) kiedy studzienki kanalizacyjne odbijają nieczystości. W tym wypadku namnożone w kanałach bakterie zanieczyszczają pitne źródła wody , niszczą uprawy i przyczyniają się do rozwoju chorób u ludzi i zwierząt. 

Sieć energetyczna to instalacja służąca do dostarczania energii elektrycznej do budynków i terenów przyległych. W skład sieci energetycznej wchodzą linie elektroenergetyczne, stacje transformatorowe oraz przyłącza elektroenergetyczne. Energia elektryczna jest niezbędna do zasilania urządzeń elektrycznych w budynkach oraz do oświetlenia nieruchomości. W dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie życia w domu bez prądu. Praca zdalna, przenoszenie szkoły do domu, odrabianie zadań i komunikowanie się oraz spędzanie czasu wolnego online powoduje, że połączenie energetyczne i internetowe stało się nieodłączną częścią naszego społeczeństwa. 

Sieć telekomunikacyjna to instalacja służąca do przekazywania sygnałów telefonicznych, internetowych oraz telewizyjnych. W skład sieci telekomunikacyjnej wchodzą kable telefoniczne, anteny satelitarne oraz urządzenia sieciowe. Dostęp do Internetu oraz telewizji są obecnie niezbędne do prowadzenia wielu działań związanych z pracą i rozrywką. 

Ponadto drogi i chodniki to elementy uzbrojenia, które umożliwiają łatwy dostęp do nieruchomości. W skład dróg i chodników wchodzą nawierzchnie asfaltowe, kostka brukowa, betonowe płyty chodnikowe oraz elementy małej architektury. Drogami i chodnikami poruszamy się codziennie, dlatego ich jakość i funkcjonalność są bardzo ważne. Najlepszym tego przykładem jest stan kiedy z jakiegoś powodu okazują się nieprzejezdne. W Polsce niemal każdego roku zimowe opady śniegu na kilka godzin dziennie mogą sparaliżować lub znacznie utrudnić poruszanie się komunikacji publicznej oraz samochodów osobowych. Drogi gruntowe bardzo często usypywane naprędce przy nowo powstających działkach budowlanych nie są w stanie przerwać zbyt długo rozpadając się z każdą zimą. Jest to tym istotniejsze, że chociaż wielu ludzi marzy o domku na wsi, ich praca znajduje się w mieście, często odległym o nawet 20 kilometrów. Dobry dojazd do miasta jest więc życiem codziennym a nie jedynie zbędnym luksusem. 

Dlaczego uzbrojenie działki jest takie ważne?


Uzbrojenie działki jest niezbędne do właściwego funkcjonowania nieruchomości oraz do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa mieszkańcom. Dlatego też, przy budowie nowych nieruchomości, uzbrojenie jest jednym z kluczowych etapów procesu inwestycyjnego. W przypadku posiadania już działki, a także w przypadku modernizacji i rozbudowy nieruchomości, uzbrojenie jest jednym z elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. Warto podkreślić, że uzbrojenie działki nie tylko wpływa na jakość życia mieszkańców, ale także ma znaczący wpływ na jej wartość rynkową. Dlatego też, inwestycja w odpowiednie uzbrojenie jest długoterminowym i opłacalnym wyborem. Wraz z rozwojem technologicznym, sieci i urządzenia uzbrojenia stają się coraz bardziej zaawansowane i efektywne. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, takich jak inteligentne systemy zarządzania, pozwala na jeszcze lepsze i bardziej efektywne funkcjonowanie uzbrojenia działki.

Ile kosztuje uzbrojenie działki?
Od czego zależy koszt uzbrojenia działki –  Nie jest możliwe dokładne podanie konkretnej wyceny, ponieważ w przypadku uzbrojenia działki koszt to wynik wielu czynników, nie tylko, takich jak lokalizacja, rodzaj uzbrojenia, wymagania lokalne, warunki gruntowe, długość i zasięg sieci, dostępność do sieci, konkurencja, sezonowość, dostępność materiałów, złożoność sieci, wymagania klienta, koszty robocizny ale także inflacja i polityka rządu. Wszystkie te czynniki wpływają na ostateczny koszt uzbrojenia działki, a zatem ważne jest, aby wziąć je pod uwagę przed rozpoczęciem projektu budowlanego. 

  • Lokalizacja działki – cena uzbrojenia działki zależy od lokalizacji, w której się znajduje. Działki w miastach i ich okolicach są zazwyczaj droższe w uzbrojeniu niż działki poza miastem, ze względu na dostępność infrastruktury i sieci uzbrojenia. Równie istotne jest oddalenie konkretnej działki od drogi i sieci, do której ma być podłączona, poza tym jej wielkości a nawet kształtu i dostępności. Jeśli podpięcie do sieci wymaga rozkopania drogi asfaltowej lub działki sąsiada, praca może być bardziej skomplikowana, a jej kosz wzrośnie. 
  • Rodzaj uzbrojenia – koszt uzbrojenia działki zależy również od rodzaju uzbrojenia, które jest wymagane. Wymagane uzbrojenie może obejmować wodę, kanalizację, gaz, energię elektryczną, telefon, a także drogi i chodniki. Im więcej rodzajów uzbrojenia jest wymaganych, tym wyższy koszt uzbrojenia działki. W wersji minimalistycznej konieczne jest zapewnienie sieci energetycznej i wodociągowej, ponieważ kanalizacyjną można z powodzeniem zastąpić przydomową oczyszczalnią lub szambo. Z kolei gaz nie jest konieczny jeśli nastawimy się na ogrzewanie domu kominkiem na drewno, piecem na węgiel, olejem, prądem, lub gazem dowożonym w dużych zbiornikach. Coraz częściej odchodzi się od kuchenek gazowych na rzecz płyt indukcyjnych i elektrycznych kuchenek, dlatego jakie elementy uzbrojenia pragniesz mieć na swojej działce zależ tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. 
  • Wymagania lokalne – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od wymagań lokalnych. W niektórych obszarach wymagane są specjalne pozwolenia i zezwolenia, co może zwiększyć koszt uzbrojenia działki. Warto jeszcze przed zakupem działki budowlanej lub ornej upewnić się u właściwego organu gminy czy urzędu wojewódzkiego jakie są wymagania względem danego terenu. Jest to równie istotne co wzięcie pod uwagę ryzyka terenów zalewowych i innych niedogodności ze strony żywiołów jakie mogą nas spotkać.
  • Warunki gruntowe – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od warunków gruntowych, takich jak rodzaj gleby, topografia terenu, geologia i inne. Wymagane są dodatkowe koszty, aby dostosować sieć uzbrojenia do specyficznych warunków gruntowych.
  • Długość sieci – koszt uzbrojenia działki zależy również od długości sieci, które są wymagane do zasilania działki. Im dłuższa sieć, tym wyższy koszt.
  • Zasięg sieci – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od zasięgu sieci, w której znajduje się działka. Sieci, które mają większy zasięg, zazwyczaj są tańsze w utrzymaniu, co prowadzi do niższych kosztów uzbrojenia działki.
  • Dostępność do sieci – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od dostępności do sieci uzbrojenia. Jeśli działka znajduje się w obszarze, który nie jest objęty siecią uzbrojenia, koszt uzbrojenia będzie wyższy, ponieważ będzie wymagać stworzenia nowej sieci uzbrojenia.
  • Konkurencja – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od konkurencji na rynku. Jeśli na rynku jest więcej firm oferujących uzbrojenie działek, koszt uzbrojenia może być niższy, ponieważ firmy będą konkurować o klientów.
  • Sezonowość – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od sezonowości. W niektórych okresach roku koszt uzbrojenia może być wyższy ze względu na wzmożoną pracę firm oferujących uzbrojenie działek, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to wielu ludzi decyduje się na budowę domów letniskowych.
  • Dostępność materiałów – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od dostępności materiałów, które są wymagane do budowy sieci uzbrojenia. Jeśli materiały są łatwo dostępne, koszt uzbrojenia będzie niższy, a jeśli są trudno dostępne, koszt uzbrojenia wzrośnie.
  • Złożoność sieci – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od złożoności sieci. Jeśli sieć jest złożona i wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, koszt uzbrojenia będzie wyższy.
  • Wymagania klienta – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od wymagań klienta. Jeśli klient wymaga specjalistycznych rozwiązań lub dodatkowych usług, koszt uzbrojenia może wzrosnąć.
  • Koszty robocizny – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od kosztów robocizny. Wysokie koszty robocizny mogą prowadzić do wyższych kosztów uzbrojenia.
  • Inflacja – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od inflacji. Wysoka inflacja może prowadzić do wzrostu kosztów materiałów i robocizny, co zwiększa koszt uzbrojenia działki.
  • Polityka rządu – koszt uzbrojenia działki może również zależeć od polityki rządu. Niektóre rządy mogą oferować ulgi podatkowe lub inne zachęty dla firm oferujących uzbrojenie działek, co może prowadzić do niższych kosztów uzbrojenia.

Jak uzbroić działkę w wodę?


Proces przyłączenia wody przy uzbrojeniu działki może się różnić w zależności od kraju, regionu czy miasta. Ogólny opis procesu, który może mieć zastosowanie w wielu miejscach przedstawia się :

Sprawdzenie warunków przyłączeniowych – należy skontaktować się z miejscowym dostawcą wody, aby sprawdzić, czy na danej działce są warunki przyłączeniowe do sieci wodociągowej. Często konieczne jest przedstawienie planu działki.

Złożenie wniosku – po uzyskaniu informacji o warunkach przyłączeniowych, należy złożyć wniosek o przyłączenie do sieci wodociągowej. Wniosek taki zazwyczaj składa się w miejscowym urzędzie gminy lub u operatora sieci wodociągowej.

Podpisanie umowy – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, należy podpisać umowę z dostawcą wody. Umowa określa m.in. koszty przyłączenia oraz opłaty za korzystanie z wody.

Realizacja przyłączenia – na etapie realizacji przyłączenia, należy wykonać odpowiednie prace budowlane. Przyłącze wody musi być wykonane zgodnie z wymaganiami technicznymi.

Odbiór przyłączenia – po zakończeniu prac, należy zgłosić wykonanie przyłącza wodociągowego i zlecić odbiór przez przedstawiciela operatora sieci wodociągowej. Po pozytywnym odbiorze, woda jest gotowa do użytkowania.

Sprawdź nasz skup nieruchomości

Koszt uzbrojenia działki w sieć energetyczną


Proces uzbrojenia działki w sieć energetyczną zazwyczaj wymaga wykonania kilku kroków. Na początku trzeba skontaktować się z miejscowym dostawcą energii elektrycznej i dowiedzieć się, czy na danej działce istnieją warunki przyłączenia do sieci energetycznej. Następnie, jeśli istnieją takie warunki, należy złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu i organu o przyłączenie do sieci i podpisać umowę z dostawcą energii elektrycznej, w której określone są koszty uzbrojenia działki, przyłączenia i korzystania z energii elektrycznej. Na etapie realizacji przyłączenia należy wykonać odpowiednie prace budowlane, aby przyłącze energetyczne spełniało wymagania techniczne. Po zakończeniu prac, przedstawiciel operatora sieci energetycznej przeprowadzi odbiór przyłącza, a po pozytywnym odbiorze energia elektryczna będzie gotowa do użytkowania. Warto jednak pamiętać, że proces ten może być skomplikowany i czasochłonny, a koszty przyłączenia mogą być wysokie, w zależności od wielu czynników. 

Jak załatwić uzbrojenie działki w instalację gazową?
Uzbrojenie działki w instalację gazową jest poważną czynnością, która bezwzględnie musi być wykonana przez fachowców i zazwyczaj wymaga wykonania kilku kroków, a sam proces może się różnić w zależności od regionu, typu zabudowy planowanej i sąsiedztwa lub miasta. Najważniejszymi elementami koniecznymi do załatwienia są:

  1. Warunki przyłączeniowe – konieczne jest skontaktowanie się z dostawcą gazu, aby sprawdzić, czy na danej działce są warunki przyłączeniowe do sieci gazowej. Do czynności tej konieczne może być przedstawienie planu działki, by wiedzieć jakich miejsc należy unikać – np. podjazd po którym w przeszłości poruszać się będą ciężkie maszyny. 
  2. Złożenie wniosku do lokalnego urzędu gminy lub powiatu oraz sieci gazowej – każda z tych instytucji ma pewien czas na rozpatrzenie wniosku i odpowiedź jeśli wszelkie normy bezpieczeństwa zostaną zawarte w planach. 
  3. Podpisanie umowy – jest konieczne by ustalić koszty uzbrojenia działki w gaz i następne zapewnienie ciągłej dostawy tego paliwa. Liczniki i instalacja co jakiś czas musi być również kontrolowana przez pracownika gazociągów, który oceni jakość wykonania i stan techniczny instalacji. 
  4. Realizacja przyłączenia – jakakolwiek zmiana musi być zgodna z wymaganiami technicznymi i zaleceniami bezpieczeństwa. pociągnięcie rury gazowej pod ziemią i aż do fundamentów domu nie może być nigdy wykonane we własnym zakresie, ponieważ samowolka może zakończyć się katastrofą, uszkodzeniem mienia a nawet utratą życia. 
  5. Odbiór przyłączenia – po zakończeniu wykonywanych prac, należy zgłosić wykonanie przyłącza gazowego i zlecić oddanie ich przez przedstawiciela operatora sieci gazowej. Po pozytywnie rozpatrzonym odbiorze, gaz może ostatecznie zostać odkręcony i być używany przez naszą kuchenkę czy piec centralnego ogrzewania.

Czy warto do uzbrojenia działki dołączyć również szybki Internet?
Internet jest wspaniałym wynalazkiem który przyczynił się do znacznego poprawienia wymiany informacji na ogromne odległości w ciągu zaledwie ułamka sekundy. Najważniejszym zaletami podłączenia się do światłowodu są: 

  • Łatwiejszy dostęp do informacji: Internet umożliwia szybkie wyszukiwanie informacji na różne tematy, co może być szczególnie przydatne podczas planowania i realizacji projektów związanych z działką, takich jak ogrodnictwo czy budowa altany, ale również z dosłownie jakąkolwiek inną działalnością. 
  • Komunikacja: Dzięki internetowi można łatwo utrzymywać kontakt z rodziną, fachowcami, przyjaciół, nawet tymi odległymi, których jednak nieoceniona pomoc może być dla nas w niejednej sytuacji niezbędna. 
  • Kontrola: W przypadku posiadania kamery internetowej na działce, można w łatwy sposób monitorować swoje mienie, co pozwala na szybką reakcję w przypadku nieprawidłowości. Jest to szczególnie istotne dla rolników, przedsiębiorców, właścicieli zwierząt by kontrolować ich dobrostan i bezpieczeństwo przed drapieżnikami, złodziejami, czy trucicielami. Coraz więcej ludzi decyduje się na monitoring swojego otoczenia ze względów bezpieczeństwa i możliwości przedstawienia jawnego materiału dowodowego pry ewentualnych sprawach sadowych. 
  • Rozrywka: Dostęp do Internetu na działce pozwala na korzystanie z różnych form rozrywki, takich jak filmy, gry multiplayer, muzyka czy e-booki. W Europie w dzisiejszych czasach dzięki Internetowi można zrobić praktycznie wszystko. 
  • Praca zdalna: W przypadku posiadania możliwości pracy zdalnej, działka z  szybkim Internetem może stanowić idealne miejsce do pracy wśród przyrody, w komfortowych i przytulnych warunkach niezależnie od pogody czy awarii na terenie zakładu. Jest to szczególnie istotne ze względów przytaczanych na samym początku – ludzie pragną uciekać od zgiełku miasta, jednakże praca w centrum zmusza ich do zużywania ogromnych ilości paliwa na codzienne dojazdy w obie strony i przedzieranie się przez wzmożony ruch drogowy. Dzięki zainstalowanemu łączu internetowemu praca zdalna może okazać się doskonałym rozwiązaniem. 

Zobacz też skup udziałów w nieruchomościach

Uzbrojenie w kanalizację a inne metody odprowadzania ścieków


Kanalizacja polega na odprowadzeniu nieczystości i zużytej wody do najbliższej podłączonej do sieci oczyszczalni ścieków, w której woda jest uzdatniania do stanu pitnego i ponownie trafia do instalacji. Jeśli w Twojej gminie nie znajduje się jednak taka sieć pozostają jeszcze inne metody. Zbiornik szambo pozwala magazynować produkowane nieczystości na około miesiąc przy 4 osobowej rodzinie. Zbiornik taki powinien być szczelny by nie dochodziło do skażenia wód gruntowych w okolicy ani eutrofizacji czyli przenawożenia okolicznego ekosystemu. Inną alternatywą jest ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków. Zamiast przepuszczania ich do kanalizacji miejskiej, gdzie są oczyszczane w centralnych oczyszczalniach, można zainstalować przydomową oczyszczalnię, która pozwala na samodzielne oczyszczenie ścieków w sposób bezpieczny dla środowiska. Do najważniejszych zalet takiej instalacji należą:

  1. Ochrona środowiska – ekologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków umożliwia oczyszczenie ścieków w sposób bezpośredni w miejscu ich powstania, co przyczynia się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń wypuszczanych do naturalnych zbiorników wodnych.
  2. Oszczędność wody – przydomowe oczyszczalnie pozwalają na odzysk wody, która może zostać wykorzystana do podlewania ogrodu czy umycia samochodu, co przyczynia się do oszczędności wody.
  3. Oszczędność energii – ekologiczne oczyszczalnie ścieków wymagają znacznie mniejszej ilości energii niż tradycyjne oczyszczalnie, co przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zużycia energii.
  4. Łatwość w obsłudze – są łatwe w obsłudze i wymagają minimalnego nakładu pracy, co sprawia, że są idealne dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Jedyną rzeczą jaką trzeba przy nich wykonać to raz do roku zebrać nagromadzony osad i w razie potrzeby  wpuścić odpowiednie szczepy saprofitycznych bakterii, które strawią nieczystości. 
  5. Oszczędność pieniędzy – zainstalowanie ekologicznej przydomowej oczyszczalni ścieków może wydawać się drogie przy instalacji, jednakże znacznie zmniejsza kolejne koszty związane z odprowadzaniem ścieków do centralnej oczyszczalni, a także koszty zużycia wody i energii. 

Jak sprawdzić czy działka jest uzbrojona?


Aby sprawdzić, czy działka jest uzbrojona, należy skontaktować się z miejscowym urzędem gminy lub starostwem powiatowym, gdzie działka znajduje się. Tam można uzyskać informacje dotyczące uzbrojenia działki, czyli tego, czy jest podłączona do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, energetycznej, gazowej czy też nie. W niektórych przypadkach informacje te można także uzyskać w oddziale lokalnym dostawcy usług infrastrukturalnych, np. operatora sieci wodociągowej czy energetycznej. Możemy również skorzystać z internetowej mapy geodezyjnej, która jest udostępniana przez urzędy gmin. Na mapie tej można zobaczyć szczegółowe informacje dotyczące działek, w tym uzbrojenia terenu. Mapy te często są dostępne bezpłatnie na stronach internetowych urzędów gmin lub powiatów. Jeśli działka jest podłączona do sieci uzbrojenia, można także poprosić o wgląd do dokumentacji technicznej lub oświadczenie o uzbrojeniu, które potwierdza, że działka jest podłączona do sieci uzbrojenia.

Warto jednak pamiętać, że uzyskanie takich informacji może być czasochłonne i wymagać wizyty w urzędzie lub skontaktowania się z różnymi podmiotami, w zależności od rodzaju uzbrojenia. Nawet jeśli jednak jesteśmy stuprocentowo pewni, że kupiony przez nas grunt jest pozbawiony jakiegokolwiek połączenia z instalacjami, i tak warto rzucić okiem na mapy, by znaleźć najłatwiejsze miejsce, do którego będziemy mieć dojście. Możliwość uzbrojenia działki w istotny sposób wpływa na wartość danej ziemi i warto o tym pamiętać. 

Podsumowanie 

Uzbrojenie działki wiąże się ze zdecydowanymi zaletami dla wszystkich jej użytkowników: 

  1. Możliwość korzystania z prądu i wody – uzbrojenie działki w sieć energetyczną i wodociągową umożliwi korzystanie z tych podstawowych źródeł energii i płynów. Bez tego, działka może być trudna do użytkowania lub wymagać korzystania z generatorów i innych alternatywnych źródeł zasilania.
  2. Zwiększenie wartości nieruchomości – uzbrojona działka jest bardziej wartościowa niż nieuzbrojona, co oznacza, że można otrzymać wyższą cenę za sprzedaż lub wynajem nieruchomości, nawet jeśli nie zamierzasz sam się na niej wybudować. 
  3. Możliwość budowy domu – uzbrojenie działki jest często warunkiem koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę domu. Bez tego, proces uzyskania pozwolenia może być znacznie trudniejszy i czasochłonny.
  4. Komfort użytkowania – uzbrojenie działki zapewnia wiele wygody w codziennym życiu. Korzystanie z wody z kranu i prądu z gniazdka jest dużo łatwiejsze i wygodniejsze niż korzystanie z alternatywnych źródeł, które dla większości ludzi są już reliktem z przeszłości. 
  5. Bezpieczeństwo – uzbrojenie działki może zapewnić ochronę przed pożarami i innymi niebezpieczeństwami związanymi z brakiem dostępu do wody z hydrantu  i energii. 

Zobacz także opinie o skupie nieruchomości

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie