Wynajem mieszkania: na czym polega najem okazjonalny?

Chociaż w Polsce zwykle wynajmuje się mieszkania na podstawie umowy standardowej,
to coraz więcej właścicieli zdaje sobie sprawę z tego, że bardziej korzystny jest dla nich najem okazjonalny. Dlatego warto wiedzieć, na czym ta forma polega. 

Najem okazjonalny: podstawy z umowy

Jeśli kogoś nie interesuje standardowa umowa wynajmu mieszkania tylko najem okazjonalny to należy wiedzieć, czym się charakteryzuje ta opcja.
Otóż, wynajem okazjonalny przeznaczony jest dla osób fizycznych. Właściciel jest bardziej chroniony przed działaniami wynajmującego aniżeli w przypadku umowy standardowej. Umowa tego typu umożliwia natychmiastową eksmisję lokatora w chwili, gdy skończy mu się umowa albo najemca nie wypełni zapisów zawartych w dokumencie. Przy podpisaniu umowy takiej jak umowa o wynajem mieszkania w ramach najmu okazjonalnego wynajmujący musi bowiem w odpowiednim miejscu wpisać adres, pod który się przeprowadzi,
gdyby nie dotrzymał warunków umowy. Jeżeli więc doszłoby do sytuacji, że trzeba rozwiązać umowę,  a najemca nie zechce opuścić lokalu, to właściciel może przekazać mu pismo,
w którym żąda opuszczenia mieszkania. Wówczas lokator ma obowiązek opuścić je
w terminie, jaki nie przekroczy 7 dni. Z kolei, jeśli chodzi o umowę zwykłą jaką jest umowa na czas nieokreślony właściciel nie ma prawa wyrzucać lokatora, nawet wtedy, gdy lokator nie płaci czynszu. Wówczas rozstrzygnięć dokonuje sąd, co z kolei jest czasochłonne i wiąże się z dodatkowymi kosztami i formalnościami. 

Lokator nie chce się wyprowadzić z mieszkania? Skorzystaj zatem z naszej usługi skup nieruchomości z problemami.

Wynajem mieszkania w formie okazjonalnej: plusy i minusy

Plusem najmu okazjonalnego jest z pewnością pewność, że lokator opuści mieszkanie,
jeśli nie spełniłby oczekiwań zawartych w umowie. W przypadku, gdy podpisana jest zwykła umowa wynajmu mieszkania, prawo stoi po stronie lokatorów, ponieważ ogranicza skutki problemów z lokatorami. Warto wiedzieć, że najem okazjonalny nie chroni lokatora przed eksmisją w okresie zimowym, nie robi również wyjątku w przypadku złego stanu zdrowia albo wieku najemcy. Eksmitowane mogą być również dzieci, jak i kobiety w ciąży.
Minusem tego typu umowy jak wynajem okazjonalny jest natomiast to, że mało kto decyduje się na to, aby umowę taką podpisać. Mało kto wskazuje bowiem nieruchomość do jakiej wprowadzi się na wypadek eksmisji. Taka umowa o wynajem mieszkania jest również droższa, a koszty ponosi wynajmujący. Często też najemcy podpisując taką umowę chcą negocjować stawkę za konkretny lokal. Umowa najmu okazjonalnego powinna być podpisana na piśmie i zawarta na czas określony. Nie może być on dłuższy niż 10 lat. Nie może ona mieć wobec tego takiej samej formy jak umowa na czas nieokreślony, ponieważ nie będzie to zgodne z prawem. Najemcą w przypadku wynajmu okazjonalnego może być wyłącznie osoba fizyczna. Najważniejszym elementem umowy wynajmu okazjonalnego jest oświadczenie w formie aktu notarialnego, w jakim najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym. Ważne jest też wskazanie innego lokalu, gdzie najemca będzie mógł zamieszkać, gdyby egzekucja musiała zostać wykonana. 

Nasza firma https://szybkatransakcja.pl/ skupuje nieruchomości w każdym stanie, na terenie całej Polski. W naszych usługach znajdą państwo: skup mieszkań, skup nieruchomości, skup działek oraz skup kamienic.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie