Analizując wspomniany powyżej temat, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym jest współwłasność i które przepisy prawne jej dotyczą. Najogólniej mówiąc termin ten, uregulowany artykułem 195 w Kodeksie Cywilnym odnosi się do sytuacji, w której nieruchomość posiada kilku (przynajmniej dwóch) współwłaścicieli. Mają oni te same prawa na dokładnie tych samych warunkach. Aby takie zjawisko mogło mieć miejsce, musi charakteryzować się trzema ogólnymi cechami, do których zalicza się:
- Jedność podmiotu – współwłasność dotyczy tylko jednej rzeczy
- Niepodzielność wspólnego prawa
- Wielość podmiotów, które posiadają to samo prawo.
W praktyce oznacza to, iż każdy ze współwłaścicieli posiada dokładnie takie samo prawo do całości nieruchomości, niezależnie od tego jaki ułamek mu przypada. Nie dysponuje on tylko fragmentem domu czy mieszkania, ale całością. To rodzi wiele problemów, o ile wszyscy właściciele nie dogadają się między sobą, zawierając stosowną do sytuacji umowę. W innym przypadku obowiązują przepisy ustawowe. Jak widać odpowiedź na pytanie, czym jest współwłasność rodzi wiele pobocznych wątków i kwestii, które warto mieć na uwadze od samego początku.
Prowizja biura nieruchomości : Ile wynosi i czy jest potrzebna?
Jak znieść współwłasność? – Sposoby pozbycia się niewygodnego problemu.
Jeśli wszyscy współwłaściciele dobrze się dogadują i w sposób prawidłowy dysponują daną nieruchomością, współwłasność może być zjawiskiem pozytywnym. Rozkłada bowiem odpowiedzialność na wszystkie osoby, stanowiące właścicieli. W innym przypadku taka forma prawna może rodzić konflikty i nieporozumienia. Jak znieść współwłasność w takim razie? Na mocy Kodeksu Cywilnego istnieją dwa tryby, w których można dokonać takiego zniesienia.
Tryb umowny a sądowy.
Wspomniane powyżej rozwiązanie ma miejsce w przypadku zgody wszystkich współwłaścicieli na zniesienie współwłasności. Wówczas zawierana jest odpowiada umowa w obecności notariusza. Jeśli któraś z osób nie wyraża zgody, konieczne jest wprowadzenie trybu sądowego. Poza zapisanymi trybami istnieją trzy sposoby, dzięki którym może nastąpić zniesienie współwłasności. Pierwszym z nich jest podział fizyczny nieruchomości, kolejny bazuje na przyznaniu nieruchomości na wyłączność własność jednemu współwłaścicielowi (bądź kilku, jeśli część z nich jest tym tematem zainteresowana). Najwygodniejszym jednak rozwiązaniem, które wykorzystuje się w praktyce jest sprzedaż danej nieruchomości i równy podział otrzymanych pieniędzy pomiędzy wszystkich współwłaścicieli. Istnieje wiele firm, które zajmują się takimi rozwiązaniami. Jedną z takim firm jest SzybkaTransakcja.pl. Ich zadaniem jest szybki zakup nieruchomości w korzystnej ofercie cenowej.
Wniosek o zniesienie współwłasności – w jaki sposób przygotować stosowny dokument?
Odpowiednio stworzony dokument musi być złożony do właściwego sądu rejonowego. Dokonać tego może jeden lub kilku ze współwłaścicieli, a także ich spadkobiercy, prokuratura a w uzasadnionych przypadkach również Rzecznik Praw Obywatelskich. Samo zjawisko zniesienia ma miejsce w trybie nieprocesowym. Jednak, aby wniosek o zniesienie współwłasności miał miejsce, muszą w nim znaleźć się informacje dotyczące oznaczenia wnioskodawcy i wszystkich pozostałych uczestników postępowania sądowego. Ważne, aby również wykazać wartość danej nieruchomości.
Kto ponosi koszty zniesienia współwłasności?
To pytanie często rodzi się w głowie współwłaścicieli. Do uiszczenia kosztów sądowych zobligowana jest jednak osoba wnosząca wniosek do właściwego sądu. Opłata związana z takim trybem jest stała niezależnie od wartości nieruchomości i wynosi 1000 złotych. Dla porównania warto dodać, iż wniosku związanego z nabyciem spadku oscyluje w granicach 50 złotych. Pozostaje zatem jeszcze jedno pytanie – ile trwa zniesienie współwłasności?
W przypadku trybu umownego zwykle zajmuje to kilka dni. Wszystko zależy od notariusza oraz prawidłowo skonstruowanej formy umowy. Tryb sądowy jest sposobem dłuższym, często zawiłym. W jasnych sytuacjach może to potrwać kilka miesięcy. W przypadku problemów z odnalezieniem właściwych dokumentów czy wpisów, proces ten może się opóźnić. Trudno więc jednoznacznie określić, ile trwa zniesienie współwłasności. Wpływa na to wiele czynników, które nie zawsze są zależne od osób dysponujących prawem do zarządzania nieruchomością.
Zniesienie współwłasności nieruchomości to częsty problem wielu współwłaścicieli, którzy napotykają opór wśród osób związanych z tematem. Warto więc posiłkować się wiedzą firm, takich jak https://szybkatransakcja.pl/, która ma doświadczenie w tego typu sytuacjach.