Jak wynająć mieszkanie Ukraińcom?

Wynajmowanie nieruchomości nie jest łatwe. Trzeba przede wszystkim dysponować wiedzą, a najlepiej doświadczeniem. Mając wiedzę i odrobinę doświadczenia w wynajmowaniu nieruchomości, można podjąć się wynajmu swojego mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Trzeba tylko spełnić określone wymogi, a są nimi, chociażby dokumenty tożsamości, jakimi powinni okazać się nasi zachodni sąsiedzi. Przeanalizujmy to, w jaki sposób wynająć nieruchomość osobie z Ukrainy legalnie.

Pisemna forma umowy

Każda umowa, jaka jest zawierana w przypadku wynajmu mieszkania, powinna być pisemna, ponieważ tylko w ten sposób obie strony mają wgląd do swoich praw i obowiązków wynikających z jej tytułu. Wynajem mieszkania Ukraińcom powinien odbywać się w podobny sposób jak wynajmowanie mieszkania swoim rodakom. Wynajęcie mieszkania przez osobę z Ukrainy wymaga posiadania przez nią dowolnego dokumentu tożsamości koniecznie ze zdjęciem. Zapisana na papierze umowa najmu określa wszystkie obowiązki i prawa, które powinny być stosowane przez obydwie strony. Zarówno wynajmujący mieszkanie właściciel ma obowiązki i prawa, jak i najmujący Ukrainiec. 

Sprawdź nasz skup nieruchomości

Bariera językowa

Jedną z przeszkód na drodze najmu mieszkania może być bariera językowa. Oczywiście umowa powinna być sporządzona w taki sposób, aby zarówno jedna, jak i druga strona doskonale wiedziała, co zostało zapisane. Nie każdy uchodźca zna język polski, dlatego podpisanie umowy najmu może być znacznie trudniejsze, niż się przypuszcza. Dawniej wszelkie umowy najmu z obcokrajowcami spisywano w dwóch językach: polskim i angielskim. Obecnie, kiedy sytuacja na Ukrainie nie ma się najlepiej, coraz częściej stosuje się sporządzenia umów najmu w wersji polskiej i ukraińskiej, tak aby wszystkie warunki, jakie zawiera, były jasne i czytelne dla każdej ze stron.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Dokumenty potrzebne do sporządzenia umowy

Jak zostało to wcześniej wspomniane, Ukrainiec, który chce podpisać umowę najmu nieruchomości, musi okazać się dowolnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Warto o tym wiedzieć, by później nie pytać, jak wynająć mieszkanie Ukraińcom. Osoby z Ukrainy, które deklarują dłuższy pobyt w naszym kraju, mają w późniejszym czasie wyrobioną kartę pobytu lub nawet polskie obywatelstwo, gdzie mogą posługiwać się tymi dokumentami, kiedy szukają mieszkania na wynajem. Dokumenty wystawiane przez państwo polskie mogą być wykorzystywane bez obaw w kwestii wynajmowania lokali mieszkalnych.

Umowy najmu dla Ukraińca

Kiedy na ogłoszenie najmu odpowiada uchodźca z Ukrainy, często zadajemy sobie pytanie, czy jest to dobry pomysł. Nie tylko bariera językowa może stanowić problem, ale także to jaką formę umowy wybrać, by wszystko odbyło się bezpiecznie dla jednej i drugiej strony. Najbezpieczniejsza jest umowa najmu, czyli standardowa opcja lub umowa najmu okazjonalnego. Wynajem mieszkań Ukraińcom w trybie umowy okazjonalnej wymaga podania konkretnego adresu lokalizacji na wypadek zakończenia umowy, co raczej trudne jest w realizacji przez uchodźców z Ukrainy. Choć przepisy lubią się zmieniać.  Możliwe jest jeszcze podpisanie umowy użyczenia.

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź nasz skup działek

Standardowa umowa najmu

Wielu właścicieli w celu zabezpieczenia życzyłoby sobie, aby podpisać umowy okazjonalne. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ nie warunkuje jej ochrona eksmisyjna. Dla właścicieli mieszkań jest to teoretycznie zabezpieczenie przed tym, że lokator nie zagnieździ się w mieszkaniu, zasłaniając się ochroną praw lokatorów. W czasach, kiedy wszystko jest takie chwiejne i niepewne, bo przecież nie mamy pewności, że ten uchodźca będzie regularnie opłacał czynsz i inne zobowiązania finansowe, taka forma umowy jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Wynajem mieszkania dla Ukraińców, którzy uciekli z kraju owładniętego wojną, nie jest to jednak takie proste, jeśli chodzi o umowę najmu okazjonalnego. Jednym z warunków jest podanie adresu następnej lokalizacji po zakończeniu umowy, co wspomniane było już wcześniej. Nie trudno ustalić, że uchodźcy raczej nie będą mogli spełnić tych wymogów. Przepisy prawne zostały jednak uproszczone dla obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, uciekając z kraju owładniętego wojną i według art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. nie ma obowiązku podawania adresu następnej lokalizacji. To znaczne uproszczenie, które pozwala swobodniej zawierać umowy najmu okazjonalnego.

Najczęstszą formą podpisywanych umów wynajmu, jest klasyczna forma umowy pomiędzy osobą wynajmującą swoje mieszkanie a najemcą. Standardowa umowa zawiera takie informacje jak opis przedmiotu umowy w tym stanu i wyposażenia, opis korzystania z mieszkania, wszelkie obowiązki wynikające z tytułu najmu, prawa, ale także określenie wysokości kaucji, jak również ustalenie okresu jej trwania. Jeśli umowa zawierana jest na czas nieokreślony, umowa musi zawierać informacje dotyczące okresu wypowiedzenia. Na taki rodzaj umowy zgodę powinna wyrazić zarówno jedna, jak i druga strona. Jeśli najemca ma zastrzeżenia i chce wprowadzić modyfikację w umowę najmu, powinien o tym poinformować drugą stronę. Taki rodzaj umowy podpisywany jest dobrowolnie.

Umowa użyczenie

Charakterystyką umowy użyczenia jest to, że nie dotyczy ona kosztów ponoszonych przez najemcę z tytułu najmu. Oznacza to, że właściciel nieruchomości użycza lokalu mieszkalnego, na określony czas, ale wynajmujący zobowiązuje się do uiszczenia opłat czynszu i eksploatacyjnych w swoim zakresie. Odpowiada także za stan mieszkania, a także ponosi odpowiedzialność za wszelkie szkody i ponadnormatywne używanie lokalu. W takiej umowie stronami są użyczający (właściciel mieszkania) oraz biorący (osoba wynajmująca). Nie każdemu właścicielowi nieruchomości pod wynajem przypada do gustu ten rodzaj umowy, bo przecież nie otrzymuje żadnych pieniędzy z tytułu najmu, ale w czasach, kiedy pomoc Ukraińcom jest tak ważna, wiele osób wykazuje się dobrym sercem i przez pierwszy okres przyjazdu uchodźców oferują lokale mieszkalne na podstawie takiej umowy. W późniejszym czasie można oczywiście uwzględnić już kolejną umowę najmu standardowego, gdzie pobierać można opłatę w ramach wykorzystywania lokalu mieszkalnego. Umowa użyczenia zazwyczaj dotyczy tego okresu adaptacyjnego, aby uchodźcy z Ukrainy mogli zaaklimatyzować się w nowej rzeczywistości, poszukać zatrudnienia i normalnie funkcjonować. Przypomnijmy jednak, że nie każdy jest w stanie zaoferować pomoc w taki sposób i na podstawie takiej umowy.

Zobacz też nasz skup nieruchomości z problemami

Polacy a Ukraińcy

Różnic pomiędzy narodowościami jest na pewno wiele. Różnimy się kulturą, obyczajami, językiem. Niemniej jeśli chodzi o temat wynajmu nieruchomości, umowa i przebieg tego wynajmu niewiele różni się od tego, w jaki sposób wynajmujemy mieszkania rodakom. Nie powinniśmy się wobec tego obawiać, że jeśli na ogłoszenie wynajmu mieszkania, które publikujemy w popularnym portalu ogłoszeniowym, odpowie osoba z Ukrainy, będzie to dla nas ogromna trudność. Umowa wynajmu zawiera takie same informacje, prawa i obowiązki, tak jak byśmy podpisywali ją z obywatelami Polski. Jedyne co odróżnia wynajem Polakom, a wynajem Ukraińcom to sporządzenie umowy w dwóch językach. Wynajem mieszkania Ukraińcom oznacza taki sam zakres obowiązków, jakie należy przestrzegać, jak w przypadku wynajmu mieszkania Polakom. 

Często też padają pytania, czy wynajem mieszkania dla Ukraińców jest bezpiecznym sposobem? Doświadczenia w związku z uciążliwymi lokatorami nie muszą oznaczać, że ma się do czynienia z osobami z Ukrainy, wszystko zależy od człowieka. Nawet Polacy, którzy wynajmują mieszkania (najemcy), lubią wykorzystywać luki prawne, co stawia właściciela mieszkania w niekomfortowej sytuacji. Jednak w przypadku osób z Ukrainy, które uciekły przed okrucieństwem wojny, jaka rozpoczęła się w ich kraju, można mieć do nich nieco większe zaufanie. Wielu Polaków wynajmujących mieszkania Ukraińcom nie ma z nimi najmniejszych problemów. Wywiązują się z umów, dotrzymują obietnic, przestrzegają praw i obowiązków wynikających z najmu. Ponadto taki wynajem mieszkania Ukraińcom często wynika z dobroci serca i politowania oraz chęci okazania wsparcia w trudnych chwilach.

Zobacz także opinie o skupie nieruchomości

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie