Odwrócona hipoteka, renta dożywotnia czy sprzedaż mieszkania? Dylemat starszego człowieka

W momencie dojścia do wieku 65 lat otwiera się kilka opcji dla emeryta, który może poprawić sobie warunki życia. Jeśli senior posiada nieruchomość może ją wykorzystać w kilku rozwiązaniach, jako dodatkowe źródło dochodu. Renta dożywotnia, odwrócona hipoteka lub umowa dożywocia, to możliwości wygospodarowania na podstawie posiadanego mieszkania dodatkowych funduszy.

Innym rozwiązaniem może być po prostu sprzedaż mieszkania naszej firmie https://szybkatransakcja.pl/. Pozwoli to na finansowe zabezpieczenie seniora. 

Wybranie właściwego kierunku musi opierać się jednak na zebraniu informacji na każdy z powyższych tematów.

Sprzedaż mieszkania – czy to się opłaca?

Mówi się, że „starych drzew się nie przesadza”. Często słyszymy to powiedzenie z ust starszych ludzi. Niekiedy jednak sytuacja seniora sprawia, że takie rozwiązanie będzie lepsze niż hipoteka odwrócona albo renta dożywotnia. W przypadku posiadania mieszkania w starej kamienicy, lub domu daleko od udogodnień miejskich starszy człowiek może sięgnąć po naszą ofertę skupu mieszkań lub skupu domów, a za uzyskaną gotówkę kupić mniejsze mieszkanie w dogodnej lokalizacji. 

Dodatkowym plusem będzie zastrzyk pokaźnej gotówki, która wesprze budżet seniora. Mało formalności, szybka wycena oraz błyskawiczne przeprowadzenie transakcji przy jednoczesnej opiece profesjonalnej obsługi pozwoli na realizację planów już w kilka dni po skorzystaniu z oferty.

W przypadku mieszkania obarczonego różnego rodzaju problemami również lepiej skorzystać z naszej oferty skupu nieruchomości z problemami, ze względu na to, że renta dożywotnia może być w tej sytuacji groszowa i nie pomóc w rozwiązaniu problemów.

Czy warto wykorzystać taki produkt finansowy, jak renta dożywotnia?

Starszy człowiek ma do dyspozycji mechanizm prawny oferujący mu zabezpieczenie finansowe na stare lata. Jest to renta dożywotnia, która w postaci okresowych wpływów zasila jego konto. Opiera się o umowę notarialną przekazującą prawo własności do mieszkania na osobę, która będzie takich wpłat dokonywała. W myśl ustawy zobowiązany powinien w szczególny sposób zapewnić finansowe bezpieczeństwo osobie starszej, a dopiero po jej śmierci może wykorzystać nieruchomość do własnych celów.

Rentę dożywotnią wyznacza się na podstawie oszacowanej wartości mieszkania, a przysługuje ona od 65 roku życia. Podpisując umowę właściciel mieszkania zrzeka się prawa własności, ale w zamian otrzymuje gwarancję mieszkania w nim do swojej śmierci. Renta dożywotnia wypłacana jest, odmienne do odwróconej hipoteki, dożywotnio.

Dobry i bezpieczny zapis wykorzystać warto w przypadku, gdy osoba starsza nie posiada spadkobierców, a do emerytury nie potrzebuje zbyt wysokiego dodatku. Prosperujące na rynku firmy oferują bardzo niskie renty dożywotnie w relacji do wyliczonej wartości mieszkania. Kwoty oscylują w granicach od 300 do 1200 zł miesięcznie i rzadko przekraczają ten pułap. W przypadku wartości 300 tysięcy za nieruchomość kobieta dostanie ok 600 zł miesięcznie, mężczyzna około 900 zł. Proste wyliczenie może podpowiedzieć, za jaką kwotę firma oferująca rentę dożywotnią nabędzie mieszkanie.

W takich warunkach warto jednak rozważyć, czy nie bardziej opłacalna będzie sprzedaż mieszkania lub podpisanie umowy dożywocia gwarantującej opiekę przez kogoś bliskiego.

Dobre rozwiązanie i martwy przepis, czyli odwrócona hipoteka

Od kilku lat funkcjonuje w polskim prawie możliwość udzielenia przez bank odwróconej hipoteki. W skrócie jest to nałożenie hipoteki zabezpieczającej na nieruchomość i wypłacanie dywidend na jej poczet seniorowi. Rozwiązanie nie jest dożywotnie i nie zdejmuje z właściciela lokalu prawa własności. Trwa zazwyczaj przez okres 5, 7, 10 lat. 

Takie mieszkanie można przekazać spadkobiercom na mocy testamentu, jak również sprzedać. Warunkiem jest spłacenie hipoteki, po którym to fakcie bank zaprzestaje roszczeń wobec nieruchomości. Skup mieszkań zadłużonych (również przez hipotekę), to dobra oferta dla chętnych sprzedać mieszkanie odziedziczone po seniorze.

Potrzeba jednak uaktualnień prawnych i doprecyzowania przepisów, gdyż na dzień dzisiejszy banki praktycznie nie mają w swojej ofercie hipoteki odwróconej. Powodem może być przeświadczenie społeczne o próbach zagarnięcia mienia starszych ludzi przez banki. Nie mniej mogłaby być to lepsza oferta niż renta dożywotnia oferowana przez podmioty bez kontroli Krajowego Nadzoru Finansowego, ale w ustawa musiałaby zostać doprecyzowana. Warto tu nadmienić, że w większości krajów zachodnich odwrócona hipoteka stanowi częsty model wspierania starszych osób i ma pełne zastosowanie.

Bycie starszą osobą w Polsce to wiele problemów. Począwszy od niskiej emerytury do szeregu formalności, jakie trzeba spełnić by uzyskać rentę dożywotnią, starszy człowiek bez wsparcia bliskich może mieć trudności w wyborze. Podpowiadamy rozwiązania oraz pomagamy, jeśli sprzedaż nieruchomości stanie się jednak ostatecznym wyborem. Decyzja o skorzystaniu z tej możliwości pozwoli na zyskanie środków dużo większych niż renta dożywotnia i ułatwi seniorowi życie.

Chcesz szybko sprzedać mieszkanie? Wypełnij formularz, a otrzymasz darmową wycenę w ciągu 24h!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie